ALTELE  »  TINERET  »  RUSIA - ROMÂNIA 0-0

Sîntem cap de serie, vineri, la tragerea la sorţi » După 9 ani!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 septembrie 2010 00:00

Echipa naţională de tineret merge în play-off-ul pentru CE 2011, după ce a terminat prima în grupa întîi. Ultimul şansă a fost în 2001 cu Ion Moldovan pe bancă

"Tricolorii" mici le-au luat faţa celor de la prima echipă. "Naţionala" pregătită de Emil Săndoi a terminat la egalitate, 0-0, ultimul meci din grupă şi va merge la barajul care ne poate duce la CE 2011, din Danemarca.
A fost punctul prin care Costea şi compania au terminat primii în grupa de calificare şi vineri îşi vor afla adversarii din baraj.

Carapacea perfectă
Ai noştri au început meciul la cutie, conştienţi că egalul e rezultatul perfect. Nu ruşii au fost cei care ne-au dat emoţii, ci propriul portar, Silviu Lung jr. Acesta a bîlbîit două mingi, oferind motive de îngrijorare pe banca noastră. "Tricolorii" mici au ripostat prin olteanul Costea, însă şutul său nu i-a dat emoţii lui Pesyakov. Încet, încet, oamenii lui Săndoi au prins tupeu, Hora fiind blocat de acelaşi goalkeeper rus.

Rămaşi în zece, după eliminarea lui Ioniţă ai noştri s-au retras şi mai mult. Au închis însă perfect spaţiile din faţa propriului careu, făcînd inutil efortul ruşilor.

Lung salvator
Portarul nostru a devenit eroul finalului de meci, avînd trei intervenţii de senzaţie. Mai întîi a scos de sub bară şutul lui Kanunnikov (52). Ionov a încercat şi el să-l învingă, însă Lung a fost de netrecut. Parada meciului a reuşit-o în minutul 78, intervenind perfect la lovitura de cap a lui Kanunnikov, singur singurel la cinci metri. Pe final, partida a prins accente dramatice, ruşii s-au năpustit spre poarta noastră, însă goalkeeper-ul oltean a continuat seria intervenţiilor perfecte. După o absenţă de 12 ani, de la Europeanul disputat chiar la Bucureşti, "tricolorii" mici au şansă să ajungă la anul la un nou turneu final dacă trec de cele două meciuri de baraj de luna viitoare.

6. Andorra 10 0 1 9 3-25 1p
Ieri: RUSIA - ROMÂNIA 0-0, Letonia - Moldova 1-1.

Ioniţă eliminat uşor
În minutul 29, Alexandru Ioniţă a fost eliminat de "centralul" Stuart Attwell, după ce a văzut al doilea galben. Arbitrul englez s-a grăbit însă să-l avertizeze pe atacantul de la Koln, intrarea sa la Ivanov nefiind deloc una dură. Ioniţă mai primise un cartonaş în minutul 16, după o lovitură aplicată unui adversar. Stuart Attwell ne-a şi ajutat cîteva minute mai tîrziu, cînd nu a dictat un penalty în favoarea ruşilor, după un fault în careu al lui Chiricheş.

Săndoi se duce  la tragerea la sorţi
Pentru a se califica la turneul final de anul viitor, "tricolorii" mici mai au de disputat un baraj în dublă manşă, programat pe 9 şi 13 octombrie. Tragerea la sorţi a play-off-ului va avea loc vineri, la Herning, în Danemarca, acolo unde se va afla şi selecţionerul Emil Săndoi.

"Sînt încrezător pentru meciurile din play-off! Am demonstrat în partidele cu Rusia că ne putem bate de la egal la egal cu orice adversar!"
Emil Săndoi, selecţioner tineret

"Mi-aş dori să evităm echipe ca Spania şi Anglia şi să jucăm primul meci afară! Îmi felicit jucătorii pentru efortul depus, au dat dovadă de caracter evoluînd 60 de minute în inferioritate!"