SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 1

FORMULA 1, Marele Premiu al Braziliei // FOTO Colaps Ferrari: Vettel și Leclerc s-au scos reciproc: Verstappen, campion și favorit la locul 3 general

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 noiembrie 2019 21:02

FORMULA 1, Marele Premiu al Braziliei / O cursă tactică și fără incidente în primele 53 de tururi din 71 s-a încheiat spectaculos: abandon Bottas, piloții Ferrari s-au ciocnit în timpul unui duel și au abandonat amândoi, Verstappen a câștigat, iar Pierre Gasly de la Toro Rosso a terminat pe locul 2!

Prima parte a cursei din Brazilia a fost una destul de liniștită, cu Verstappen și Hamilton disputându-și primul loc, iar Leclerc având o ascensiune fulimnantă de pe locul al 14-lea, până pe locul 4.

Cursa din Brazilia propunea și penultimul duel pentru locul 3 între trei piloți: Vertappen, Vettel și Leclerc.

Lucrurile au devenit mai încinse o dată cu abandonul lui Bottas, în turul 53, din cauza unor probleme la motor. A fost primul abandon al cursei, mașina de Safety Car a intrat pe pistă și a condus câteva tururi alaiul de monoposturi.

La reluare, duelul a continuat între Verstappen și Hamilton, olandezul reușind să se mențină pe primul loc.

+10 FOTO

Un duel mult mai spectaculos a fost cel dintre coechipierii de la Ferrari, care s-a soldat cu ieșirea din cursă a ambilor piloți: Vettel a încercat să îl depășească pe Leclerc, însă l-a acroșat, iar în urma contactului amândoi au abandonat și i-au oferit cale liberă lui Verstappen către locul 3 în clasamentul general.

Alexander Albon, coechipierul lui Vertappen, a ajuns surprinzător pe locul 2, însă Hamilton l-a lovit și l-a scos de pe circuit, iar Pierre Gasly a profitat de situație și a terminat pe locul 2 la foto finish, în fața lui Hamilton.