FOTBAL  »  AMICALE  »  CFR CLUJ - VIDEOTON 3-0

CFR Cluj, victorii pe linie în amicale » A trecut cu scor de neprezentare de locul 2 din Ungaria

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 ianuarie 2018 18:16

CFR Cluj a câștigat al patrulea amical al iernii, scor 3-0 în fața maghiarilor de la Videoton.

Partida disputată în  Spania, la Melia Villaitana Golf Resort, Benidorm, a fost controlată de la un capăt la celălalt de formația antrenată de Dan Petrescu.

Ciprian Deac a deschis scorul în minutul 26 al partidei din penalty, iar Alexandru Păun a dublat diferența 6 minute mai târziu. Marius Coman, intrat după pauză, a închis tabela în minutul 77, fructificând un contraatac al clujenilor.

Partida s-a disputat în condiții vitrege, fiind la un pas să fie amânată din cauza vântului puternic, anunță site-ul oficial al celor de la Videoton.

Videoton, adversara de astăzi, ocupă poziția secundă în Ungaria, fiind la 3 puncte în spatele liderului Ferencvaros.

echipele de start

CFR Cluj: Vâtcă - Manea, Luchin, Gilvan, Vlad - Bordeianu, Djokovic - Deac, Ioniță, Păun - Balde
Antrenor: Dan Petrescu

Videoton: Tujvel - Vinicius, Reti, Fiola, Lazovic, Hadzic, Huszti, Kovacs, Nego, Patkai, Szabo
Antrenor: Marko Nikolic

Liderul Ligii 1 a câștigat și precedentele amicale disputate în Spania, 4-0 contra lui Castellon, 3-1 împotriva austriecilor de la Austria Vinena și 1-0 împotriva echipei secunde a celor de la Borussia Mönchengladbach.