FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - DJURGARDENS 2-2

Chipciu a scos în evidență cel mai mare cîștig al partidei cu Djurgardens: "Am avut toți o atitudine bună" » Ce spune despre noii coechipieri

Articol de GSP - Publicat joi, 04 februarie 2016 20:57

Alexandru Chipciu consideră că cel mai mare cîștig al Stelei după egalul cu suedezii de la Djurgardens, scor 2-2, este atitudinea de care au dat dovadă jucătorii campioanei României.

"Cred că am făcut o partidă foarte bună din punct de vedere al determinării. Cred că am avut o atitudine bună toți jucătorii. A fost o perioadă foarte grea pentru mine, dar acum sînt bine. Am trecut peste accidentare, deși aveam o anumită teamă.

Au venit jucători cu nume mari. Marica, Tamaș sau Timo sînt jucători care și-au demonstrat valoarea. E un lucru benefic faptul că va fi concurență. De cînd a venit Mister cu domnul Neubert înapoi facem antrenamente foarte grele", a spus Chipciu la Digisport.

CIFRELE ÎNREGISTRATE DE JUCĂTORII OFENSIVI LA FINALul meciului cu djurgardens:

Ciprian Marica (45 min, prima repriză) - 11 pase bune, 0 driblinguri, 0 şuturi, 1 fault suferit;

Timo Gebhart (45 min, repriza a 2-a) - 20 pase bune, 6 driblinguri reuşite, 1 şut spre / pe poartă, 1 balon recuperat, 3 faulturi suferite, 1 fault comis;

Hamroun (84 minute) - 39 pase bune, 5 driblinguri reuşite, 1 şut pe poartă, 2 baloane recuperate, 1 fault suferit;

Nicuşor Stanciu (80 minute) - 41 pase bune, 1 dribling reuşit, 3 şuturi spre / pe poartă, 4 baloane recuperate;

Alex Chipciu (90 minute) - 31 pase bune, 2 driblinguri reuşite, 4 baloane recuperate, 1 şut spre / pe poartă.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”