FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO

Articol de - Publicat marti, 26 ianuarie 2016 13:56

Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, al doilea amical al anului, cu Aris Limassol, locul 7 din prima Ligă, echipă antrenată de Eugen Neagoe.

Dinamo - Aris 1-1 (Hanca 84/Aurelio 67)

Meciul a fost unul pe contre, ambele echipe avînd ocazii de gol. După o primă repriză albă, ciprioții antrenați de Eugen Neagoe au deschis scorul în minutul 67. Mijlocașul Aurelio a marcat dintr-o lovitură liberă executată perfect, direct în vinclu, de la 25 de metri.

Dinamo a căutat egalarea, iar Hanca, introdus la pauză de Rednic, a marcat în minutul 84 și a stabilit scorul final. Hanca, folosit ca mijlocaș, a reluat perfect de la 14 metri o centrare din partea stîngă.

Acesta a fost al doilea amical al "cîinilor", după ce în primul meci a remizat, 1-1, cu Shijiazhuang.

următoarele  AMICALE PROGRAMATE ÎN CIPRU

28 ianuarie, ora 15.00: DINAMO – FK Ural (Rusia)
1 februarie, ora 15.00: DINAMO – Ruch Chorzow (Polonia)

Vezi aici cum s-a desfășruat meciul:

min 90: Final de meci!
min 84: GOL DINAMO! Hanca marchează și egalează scorul cu șase minute înainte de final. Jucătorul a reluat de la 14 metri, după o centrare de pe partea dreaptă, mingea lovind mai întîi bara.
min 70: Tensiuni din nou între dinamoviști și ciprioți. Corbu a fost faultat, iar Ekeng și jucătorii ciprioți au început să se certe, fiind despărțiți de arbitru.
min 68: Schimbare la Dinamo:
Tîrcoveanu intră în locul lui Palici.
min 67: GOL ARIS! Aurelio deschide scorul dintr-o lovitură liberă executată perfect, direct în vinclu, de la 25 de metri.
min 55:
Palici șuteză puternic, dar portarul respinge în corner
min 54:
Anton trimite o centrare șutată în careu, iar potarul respinge cu greu
min 51:
Încă o lovitură liberă pentru Dinamo, după ce Lazăr a fost faultat la marginea careului.
min 49:
Hanca driblează pe partea dreapta și este faultat. Lazăr execută slab lovitura liberă, Andrei Marc încearcă să trimită cu capul, dar nu este nici un pericol pentru ciprioți.
min 46:
A început a doua repriză. Startul părții secunde a întîziat pentru că jucătorii ciprioți au ieșit mai tîrziu de la vestiare. La pauză, Cerniauskas a intrat în locul lui Rîmniceanu, Hanca în locul lui Costache, Batin în locul lui Gnohere.
În a doua repriză, Dinamo va juca în roșu. "Cîinii" și-au adus un nou rînd de echipament de la hotel.
Aurelio, jucătorul care l-a lovit pe Olteanu, a venit la banca dinamovistă să își ceară scuze.
min 45: Finalul primei reprize.
min 41:
Lazăr bate foarte bine un corner, iar Mevlja reia cu latul din șase metri, mingea trecînd puțin pe lîngă poartă.
min 40:
Puljici a faultat dur și a fost eliminat. Dinamo nu va juca în 10, în locul acestuia intrînd Andrei Marc.
min 39
: Se încing spiritele. Olteanu a fost lovit cu cotul în gură de Aurelio, iar Rednic, Mihăescu și Dănciulescu au ieșit nervoși la margine.

"Bă, e un amical. Nu e frumos. Vă dăm cele trei puncte", a țipat Mircea Rednic, ironic.

Neagoe, antrenorul ciprioților, a replicat și a spus că jucătorul său nu l-a lovit inteționat.

min 24: Costache trage puternic de la 20 de metri. Inițial, portarul a scăpat mingea, dar s-a redresat și a reținut balonul.
min 18:
Olteanu este căzut la pămînt după un contact dur și are nevoie de intervenția medicilor.
min 16: Paul Anton recuperează foarte bine mingea la mijlocul terenului și șutează de la 30 de metri. Mingea trece puțin pe lîngă poartă.
min 12: Aris a avut o lovitură liberă de la 20 de metri, după un henț făcut de Corbu, dar fără urmări pe tabela de marcaj.
min 11: Aris a avut primul corner, dar dinamoviștii au respins foarte bine prin fundașul Puljici.
min 8: Dinamo are prima fază periculoasă. Gnohere pasează pe culoar pentru Lazăr. Acesta a prelungit către Olteanu, care a centrat în careu, dar portarul a respins în corner. Momentan, meciul se joacă pe contre.
min 1: A început meciul. "Cîinii" joacă cu veste galbrne pentru ca cei de la Aris nu au venit cu alte tricouri. Ciprioții joacă în alb-verde, iar dinamoviștii aveau tricouri alb-negre.

Dinamo: Rîmniceanu - Corbu, Puljici, Mevlja, Olteanu - Anton, Ekeng - V. Costache, Palici, V. Lazăr - Gnohere

Aris: Nuredinoski - Vangeliy, Borg, Cristii, Iannis - Kollis, Aurelis - Maragoudakis, Predescu, Randy - Boniface

Pentru acest meci, Rednic a contat pe Filip, Nedelcearu și Rotariu, chemați la naționala României, și nici pe Robert Moldoveanu, revenit în țară după accidentarea din primul amical.