FOTBAL  »  AMICALE  »  CFR CLUJ

Articol de , - Publicat duminica, 24 ianuarie 2016 15:23

CFR Cluj a reușit să cîștige primul meci amical din cantonamentul din Cipru. Fosta campioană a României s-a impus în fața formației ruse Tom Tomsk, scor 3-2.

Primele două goluri ale celor de la CFR Cluj au fost marcate din penalty de Păun (43) și Larie (86). De asemenea, CFR a mai irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 23 cînd Victor Bruno a ratat.

Rușii au marcat în minutul 65 cînd au profitat de o gafă în defensiva românilor.  Și rușii au ratat un penalty în minutul 78. Vîtcă a reușit atunci o dublă paradă fantastică la aceeași fază. Golurile rușilor au venit în ultimele minute.

Meciul se putea termina la egalitate după ce Tom Tomsk a egalat pe final de meci. Carter a adus însă victoria românilor cu o lovitură de cap bine plasată în prelungirile meciului.

CFR CLUJ - TOM TOMSK 3-2 (Păun 43 / Larie 86 / Carter 92)

FLUIER FINAL!
minutul 93:
GOL CFR CLUJ! Carter înscrie spectaculos cu o lovitură de cap
minutul 86:
GOL CFR CLUJ! Larie marchează din penalty
minutul 83:
GOL TOM TOMSK! Rușii înscriu din lovitură liberă!
minutul 78:
PENALTY RATAT! Vîtcă a reușit să pareze o lovitură de la 11 metri a rușilor. Mingea i-a revenit executantului, însă portarul CFR-ului a respins din nou
minutul 65:
GOL TOM TOMSK! Formația rusă a înscris în urma unei greșeli defensive a clujenilor.
minutul 46: Echipa din a doua repriză:
Vîtcă - Coelcho, Larie, A. Mureșan, Camora - Gomelt, Nascimento - Jakolis, Petrucci, Păun - Carter
minutul 43:
Gol Păun! CFR Cluj deschide scorul. Jocul ardelenilor a funcționat foarte bine.
minutul 23: Negruț este faultat în careu,  s-a dictat penalty, însă Vitor Bruno l-a irosit
minutul 20: Păun pătrunde pe partea stîngă, driblează un adversar, trimite un șut violent care lovește transversala
minutul 10: Lucian Goian trimite cu capul, mingea este reținută de goalkeeperul advers
minutul 1: A început meciul!

Echipa CFR-ului: Mincă - T. Lopes, Tînc, L. Goian, Vitor Bruno - Nascimento, J. Ruiz - Păun, Negruț, Nouvier - Belek