FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL

Înfrângere surprinzătoare pentru ACS Poli » Umilită de o divizionară secundă într-un meci amical

Articol de - Publicat marti, 23 ianuarie 2018 16:59

ACS Poli, formația pregătită de Ionuț Popa, a suferit un eșec dur astăzi la Sibiu. Gazdele de la FC Hermannstadt s-au impus cu 3-0 în fața lui ACS Poli.

Toate golurile s-au marcat în primele 20 de minute ale partidei. Timișorenii au avut un start de coșmar pe terenul sintetic Parcul Sub Arini, locul de desfășurare al jocului. Ionuț Popa i-a folosit în acest joc pe toți cei trei străini aflați în probe: tunisianul Alaa Bouslimi, sud-africanul Ntombela Khanya și ugandezul Kayonodo. Încă din minutul 1 gazdele au trecut în avantaj prin reușita lui Sabin Lupu.

Două minute mai târziu era deja 2-0 pentru Hermannstadt, în urma golului marcat de Lucian Dumitriu. Scorul la pauză a fost stabilit încă din minutul 18, când a marcat și Petrișor Petrescu. În repriza secundă scorul nu a mai suferit modificări.

Bănățenii bifează astfel primul eșec al iernii după victoriile cu divizionarele C ACS Ghiroda (scor 1-0) și Național Sebiș (4-0).

O veste bună pentru Ionuț Popa e revenirea lui Alex Ciucur, dar și a lui Alex Munteanu, după ce acesta din urmă s-a tratat la o clinică din Germania. De asemenea Gabriel Cânu începuse și el să facă alergări separate după problemele medicale avute.

ACS Poli: Straton – Străuț, Melinte, Bouslimi, Șeroni – Artean, Vașvari – Ciucur, Bîrnoi, Doman – Kayondo
Au intrat după pauză: Curileac – Cochințu, Khanya, Bocșan, Neagu, Croitoru, Zaluschi, Velcotă, Z. Radu și Popovici.

Următorul joc amical pentru ACS Poli va fi miercuri, de la ora 14.00, tot în deplasare, cu sârbii de la FK Vozdovac.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”