FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO

Dinamo a făcut scor cu FK Verzej! Salomao a debutat în prima victorie din amicale a roș-albilor

Articol de GSP - Publicat joi, 29 iunie 2017 16:52

Dinamo a început prost amicalul cu FK Verzej, formație care ocupă locul 9 în a doua ligă slovenă, primind gol după doar două minute dintr-un penalty. "Câinii" și-au revenit rapid și au obținut în cele din urmă primul succes din amicale, scor 5-1.

După 17 conducea, echipa lui Cosmin Contra cu 2-1 după reușitele lui Bawab și Rivaldinho din minutele 7 și 17.

Până la pauză avea să fie 3-1, gol Ionuț Șerban. În debutul reprizei secunde, Cosmin Contra a efectuat mai multe schimbări.

Au intrat Romera, Mahlangu, Busuladizic, Oliva, Nedelcearu și Hanca, dar și proaspăta achiziție Salomao, care a fost folosit în banda stângă.

Dinamo nu s-a oprit nici după pauză și a mai înscris de două ori. Busuladzici în minutul 75 și Valentin Costache în 78 au purtat semnăturile golurilor, care au adus succesul cu 5-1, primul din amicalele acestei veri.

FK Verzej a terminat ultimul sezon pe locul 9 în Liga a 2-a din Slovenia. Echipa n-a fost niciodată în prima ligă.

REZULTATELE ȘI programul amicaleLOR DIn Slovenia:

21 iunie: DINAMO vs NK Osijek (Croația, locul 4) 1-4 (1-1)
24 iunie: DINAMO vs NK Lokomotiva Zagreb (Croația, locul 5) 0-1 (0-1)
28 iunie: DINAMO vs NK Maribor (Slovenia, locul 1) 1-2 (0-0)
29 iunie: DINAMO - FK Verzej (Slovenia, liga a 2-a)  5-1 (3-1)

Mai sunt de jucat:

2 iulie: DINAMO vs NK Domzale (Slovenia, locul 4)
5 iulie: DINAMO vs FK Anzhi Makhachkala (Rusia, locul 12)

***

FINAL DINAMO - FK Verzej 5-1 (Bawab 7, Rivaldinho 17, Șerban 45, Busuladzici 75, V. Costache 78)