FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO

VIDEO + FOTO Dinamo marchează 4 goluri în 10 minute şi se impune categoric în primul amical al iernii

Articol de - Publicat vineri, 19 ianuarie 2018 14:43

Dinamo a câştigat categoric primul amical al iernii, scor 5-0, în faţa ciprioţilor de la Aris Limassol.

Vasile Miriuţă a încercat toţi jucătorii din lot în amicalul cu Aris, schimbând liniile ca la hochei la pauză. Singurul dinamovist integralist a fost Mihai Popescu, marcatorul primului gol al partidei, în prelungirile primei reprize.

Partea secundă a început cu un iureş dinamovist, însă oamenii din ofensiva "câinilor" nu au fost foarte precişi la finalizare. Asta până în minutul 76. Nemec a dechis balul în minutul 76 şi a recidivat 5 minute mari târziu. Nistor nu s-a lăsat mai prejos, reuşind la rândul său o "dublă".

Dinamo - Aris Limassol 5-0
A marcat: M. pOPESCU 45', nemec '76 '81, nistor '78 , Corbu '87

S-a terminat partida!

min 87: Dinamo marchează al 4-lea gol în decurs de 10 minute.
Min 81: Nemec recidivează cu un gol tras la indigo.
min 78: GOOOOL Nistor! Fostul mijlocaş de la CFR înscrie cu un şut din flancul stâng.
min 77:
Arbitrul partidei a anulat un gol al dinamoviştilor pentru offside.
min 76: GOOOOL Nemec! Slovacul înscrie din 5 metri, după o centrare a lui Hanca.
min 74:
Alexandru Ioniţă I e schimbat de la Aris. Evoluţie ştearsă.
min 72: BARĂ Dinamo! Nemec loveşte stâlpul porţii din 3 metri .
min 69:
Hanca centrează perfect, însă Pesici ratează dintr-o poziţie ideală.
Min 61:
Nistor pare liderul din teren al "câinilor". Pesici, cel mai activ jucător în jumătatea adversă.
min 57:
Pesici are o incursiune excelentă printre fundaşii adverşi şi trege de la marginea careului. Mingea nu este cadrată.
min. 54:
Centrare foarte bună trimisă de Olteanu. Hanca se desprinde de fundaşi şi trimite cu capul puţin pe lângă poartă.
min. 48:
Pesici trimite un şut spectaculos de la peste 25 de metri, aplaudat de întreaga audienţă.
A început repriza secundă!
Miriuţă a schimbat întreaga echipă, cu excepţia lui M. Popescu şi a trecut la un 4-3-3. Hanca a preluat banderola de la Filip.

Echipa din partea secundă:

Muţiu - Corbu, Nica, Popescu, Olteanu - Nascimento, Monroy, Nistor - Hanca, Nemec, Pesici

min 45: Pauză. Dinamo - Aris Limassol 1-0
min 45: GOOL Dinamo! Mihai Popescu deschide scorul în minutul 45. Romera a centrat excelent, din fază fixă, și fundașul român a marcat cu capul din 5 metri
min 38: Încă o ocazie pentru Moldoveanu.
Steliano Filip a centrat foarte bine, atacantul de 19 ani a reluat cu capul, dar portarul a reținut
min 35:
 Ratare mare pentru Dinamo! Mahlangu a tras de la 20 de metri, mingea fost respină greșit și a ajuns la Moldoveanu, dar acesta a trimis peste poartă
min 20:
Jocul a fost oprit câteva minute, după ce un jucător de la Aris a rămas la pământ, după un duel aerian cu Popa
min 13: Ocazie mare pentru Dinamo!
Atacantul Robert Moldoveanu a făcut un pressing excelent, a recuperat mingea și a șutat puțin pe lângă poartă. Jucătorul de 19 ani este unul dintre cei mai activi dinamoviști în atac.
min 10:
 Portarul Laurențiu Brănescu este remarcatul debutului de meci. Este foarte vocal și comunică mult. Își coordonează colegii în permanență, țipă la ei.
min 8: Șut defectuos al lui Daniel Popa, mingea trimisă de el ducându-se paralel cu poarta. Dinamo controlează jocul.

Amical Dinamo

liveTEXT ACUM + FOTO Primul amical al iernii: Dinamo - Aris Limassol Aici ai faze în timp real de la trimisul GSP în Cipru. Partida nu e la TV -->>> http://bit.ly/2mUSxEJ

Posted by Gazeta Sporturilor on 19 Ianuarie 2018

min 1: A început meciul. Dinamo a avut lovitura de start.
Aris joacă având mai multe rezerve, iar Alex Ioniță I este titular

Dinamo: Brănescu - Romera, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip - I. Gheorghe, Dudea, Mahlangu, Salomao - D. Popa, R. Moldoveanu
Rezerve: Corbu, Nica, Olteanu, Monroy, Nascimento, Hanca, Pesici, Nemec, Nistor

Echipa din Ștefan cel Mare trebuia să joace ieri cu formația cipriotă, dar amicalul a fost amânat din cauza vremii. Partida se va juca la Pyrgos Football Stadium, din Limassol. Aris Limassol este ocupanta locului 13 din campionatului cipriot.

Echipa lui Vasile Miriuță va mai avea alte trei amicale în Cipru.

22 ianuarie, ora 15:00: Dinamo - Austria Viena (Austria)
24 ianuarie, ora 16:00: Dinamo - Termalica BB (Polonia)
25 ianuarie, ora 11:00: Dinamo - Karmiotissa (Cipru)