FOTBAL  »  AMICALE  »  CANTONAMENT

Petrolul, prima înfrîngere în amicalele din această vară » ASA, egalată în ultimul minut

Articol de GSP - Publicat marti, 30 iunie 2015 21:47

Petrolul a pierdut primul meci amical din această vară, scor 2-0, în faţa sîrbilor de la FK Jagodina. Adversarii românilor au marcat prin Susnjar, în minutul 30 din penalty, şi Radovici, cu 11 minute înainte de final.

În cantonamentul "lupilor" a ajuns şi fundaşul stînga francez Guillaume Rippert, 30 de ani, care a jucat la echipe precum FC Nantes, Valencienes, FC Metz, Evian, Laval şi Energie Cottbus.

Echipele de start:

FC Petrolul: Pecanha (62 Cobrea) – Peteleu (55 Bova), Benga (55 Alecsandru), Faug-Porret, Chiriţă – Ropotan (55 Altama) – Nepomuceno (60 Milinceanu), Marinescu (cpt.), Zoubir (65 Andre), Hassan (63 Gnohere) – Rusu

FK Jagodina: Nikolici – Milinkovici, Baosici, Gasici, Filipovici (cpt.) – Ozegovici– Antoniejevici, Cvetkovici, Savkovici, Dekici – Susnjar. Au mai jucat: Stamenkovici – Jankovici, Miladinovici, Mijatovici, Kuzmanovici, Ivanovici, Radovici, Milosevici, Mihailovici, Jevticalek

ASA, EGALATĂ ÎN ULTIMUL MINUT

ASA Tîrgu Mureş a terminat la egalitate, 1-1, cu SV Ried, după ce formaţia lui Dan Petrescu a condus pînă în ultimul minut. Golul românilor a fost marcat de Dan Bucşa, în minutul 37, care a reluat cu capul centrarea lui Nicoliţă.

ASA: Viciu (46-Fejer) - Hanca (80-Golanski), Ivan Gonzalez, Frăsinescu, Velayos (82-Varga) - Gorobsov (86-Maftei), Bucșa (80-Brandan) - Nicoliță (82-Candrea), Ruben Jurado (65-David Torres), Luis Pedro (65-Romario Kortzorg) - Manolov (65-Axente)

Victorii pentru astra şi cfr cluj

Astra a învins şi ea cu 6-1 o selecţionată regională din Slovenia. Golurile formaţiei lui Marius Şumudică au fost marcate de Budescu, Găman, Geraldo, William, Junior Morais şi Hurdubei.

CFR Cluj a bătut FC Chiasso, scor 3-2, într-un meci amical prin golurile lui Negruţ, Tiago Lopes şi Carter.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”