FOTBAL  »  AMICALE  »  DINAMO - MARIBOR 1-2

VIDEO » Dinamo a pierdut amicalul cu NK Maribor, scor 1-2 » Surpriza lui Contra a marcat pentru "câini"

Costache, stânga, a marcat unicul gol al +1   FOTO
Costache, stânga, a marcat unicul gol al "câinilor" Foto: nkmaribor.com

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 iunie 2017 20:47

Dinamo a pierdut cu 1-2 meciul amical cu NK Maribor, formație calificată în preliminariile Ligii Campionilor. E a treia înfrângere în tot atâtea amicale pentru Contra, după 1-4 cu Osijek și 0-1 cu Lokomotiva Zagreb.

Campioana Sloveniei a deschis scorul în minutul 56, când Steliano Filip a faultat în careu și Luka Zahovici  (fiul marelui Zlatko Zahovici) a transformat lovitura de pedeapsă.

Trei minute mai târziu, Suler a fost găsit liber în careu de centrarea lui Ahmedi și a majorat diferența.

"Câinii" au înscris golul de onoare prin Costache, în minutul 74, care a profitat de respingerea greșită a portarului advers.

Următoarele amicale:

2 iulie: DINAMO vs NK Domzale (Slovenia, locul 4)
5 iulie: DINAMO vs FK Anzhi Makhachkala (Rusia, locul 12)

DINAMO - MARIBOR 1-2 (Costache 74 / Zahovici 56, Suler 59)

1-2, min 74: Costache marchează din 7 metri, după respingerea defectuoasă a portarului advers!
min 69:
Vrhovec a fost eliminat la sloveni
0-2, min 59
: Suler înscrie din centrarea lui Ahmedi
0-1, min 56:
Steliano Filip faultează în careu și arbitrul dictează lovitură de la 11 metri. Zahovici deschide scorul de la punctul cu var!
min 38: Nistor scapă singur pe partea stângă, dar șutul său e respins de portarul advers
min 22:
Rivaldinho preia perfect în centrul careului, rămâne singur cu portarul, dar goalkeeperul respinge în ultimă instanță!

Echipe de start

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Maric, Oliva – Busuladzic, Mahlangu – Hanca, Rivaldinho, Nistor – Nemec
Rezerve: Brănescu – Costache, St. Filip, R. Grigore, L. Gheorghe, Dudea, I. Șerban, I. Gheorghe, Bumba, Bawab

NK Maribor: Handanović - Palčič, Rajčević, Šuler, Viler, Ahmedi, Vrhovec, Kabha, Hotić, Bajde, Zahović

Diogo Ferreira Salomao și Giorgos Katsikas s-au alăturat lotului dinamovist în stagiul de pregătire în Slovenia, iar Iustin Popescu, Andrei Tîrcoveanu, Mihai Popescu și Alexandru Dulca au revenit astăzi în Capitală, informează clubul Dinamo

NK Maribor, campioana Sloveniei, se află aproape de finalul pregătirii, peste două săptămâni urmând să debuteze în noul sezon al cupelor europene.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”