FOTBAL  »  AMICALE  »  FCSB

VIDEO + FOTO I-au "încărcat" » Succes categoric pentru roș-albaștri în primul test al verii: 7-0, "dublă" la debut pentru Budescu

Articol de - Publicat joi, 29 iunie 2017 17:05

FCSB a câștigat lejer primul test al verii, împotriva Team Regio Arnhem, selecționata jucătorilor liberi de contract din Arnhem, scor 7-0.

A fost debutul ca "principal" al lui Nicolae Dică la roș-albaștri. A folosit două echipe diferite în cele două reprize, în sistemul 4-2-3-1.

Steliștii n-au avut nici o problemă în acest joc, pe care l-au controlat din primul până în ultimul minut.

Gnohere (2) și Budescu (2), titular la primul meci în roș-albastru, au semnat golurile vicecampioanei României din prima repriză. De fapt, Budescu a fost cel mai periculos om în prima parte a meciului.

După pauză, Dică a folosit o echipă experimentală, dar FCSB a mai marcat de 3 ori. Jakolis, juniorul Daniel Benzar și Vlad Mihalcea au punctat pentru steliști, care pe final de meci n-au mai forțat.

Echipa de start: Stăncioiu - Enache, Larie, Bălașa, Momcilovici - Vlad Achim. Ov. Popescu - Man, Budescu, Tănase (cpt) - Gnohere

Echipa din repriza secundă: Niță - Pleașcă, Tudorie, Filip, Morais - Pintilii (cpt), Teixeira - Jakolis, Mihalcea, De Amorim - Benzar

Program AMICALE
2 iulie FCSB - FC Oleksandriya (loc 5 Ucraina) - ORA 19:00
4 iulie FCSB - Waasland-Beveren (loc 14, Belgia) - ORA 19:00
7 iulie FCSB - KV Oostende (loc 4, Belgia) - ORA 18:00

***

FINAL FCSB - TEAM REGIO 7-0 (GNOHERE 7, 21, Budescu 32, 43, JakolIs 51, D. Benzar 61, Vl. Mihalcea 63)

Toma Niga a intrat în locul lui Niță
Min 60: GOL STEAUA! Vlad Mihalcea înscrie cu latul din 4 metri. Benzar a fost cel care a pasat
Min 58: GOL STEAUA! Pleașcă îl servește pe Benzar în 6 metri, iar atacantul de 19 ani înscrie
Min 55: T
eixeira pasează perfect pentru Amorim, care lobează portarul, dar mingea se duce afară
Min 54:
De Amorim șutează puternic din unghi, portarul se întinde și respinge în corner
Min 51: Gol FCSB! Antonio Jakolis, servit de Benzar,  înscrie în minutul 51, după un șut din careu
Min 47:
Șut Pleașcă din 7 metri, mingea este respinsă de goalkeeperul olandezilor
Min 46:
A început repriza secundă! Nicolae Dică a schimbat toată echipa. Jucătorii care au evoluat în prima parte a jocului sunt pe un teren alăturat, aleargă, fac recuperare
PAUZĂ!
Min 43: GOL FCSB! Momcilovici pasează în fața porții, de unde Budescu finalizează simplu
Min 41:
Gnohere pasă la Budescu, acesta este deposedat de un adversar, dar mingea ajunge la Man, care trage peste poartă și el
Min 40:
Un-doi de senzație între Budescu și Tănase, primul trimite la Ov. Popescu, dar acesta trage peste poartă
Min 37:
Budescu pasează cu exteriorul la Enache, acesta trimite în fața porții, de unde un fundaș respinge în corner. Tot Budescu execută lung, Larie reia cu capul pe lângă poartă
Min 31:
Niță intră în locul lui Stăncioiu. Toată banca de rezerve a Stelei a ieșit la încălzire
Min 30: GOL FCSB! Budescu înscrie primul gol în tricoul roș-albastru din pasa lui Florin Tănase
Min 29:
Tănase a fost faultat la 18 metri, Budescu execută lovitura liberă, mingea lovește zidul
Min. 28
Tănase centrează la Budescu, acesta greșește preluarea, dar reușește să trimită o pasă la Gnohere, al cărui șut este respins în corner de portar
Min 26:
Ov. Popescu șutează de la mare distanță, mingea se duce peste poartă
Min 25:
Budescu ia o acțiune pe cont propriu, trage în forță, mingea lovește un adversar
Min 24:
O nouă centrare bună a lui Budescu, Tănase este la capătul acesteia și reia puțin pe lângă poartă
Min 21: GOL FCSB! Tănase îl vede bine pe Man, care trimite mingea în careu, de unde Gnohere înscrie și cu ajutorul barei
Min 20:
Șut puternic al lui Florin Tănase, scos de un adversar de pe linia porții
Min 19:
Vlad Achim s-a ciocnit cu un adversar, care și-a spart capul. Echipa medicală a steliștilor a venit imediat lângă fotbalistul olandez și i-a oferit îngrijiri.
1
Min. 17:
Enache centrează peste apărarea olandezilor, Budescu ajunge la minge, schimbă imediat partea, dar Achim nu ajunge să lovează balonul cu capul

LIVE de la primul meci amical al Stelei in Olanda

Posted by Gazeta Sporturilor on 29 Iunie 2017

Min. 13: Budescu trage de la mare distanță, mingea se duce peste poartă. Steaua domină acest joc destul de clar
Min. 7: GOL FCSB! Enache centrează de pe partea dreaptă, Gnohere apare bine în fața porții, pune capul într-o minge și înscrie
Min. 3:
Dică este foarte implicat în acest start de meci. Îi dă indicații clare lui Ovidiu Popescu. Constantin Budescu și el surprinde cu un pressing foarte avansat. Fură mingea unui adversar, pasează la Tănase, care greșește o preluare
Min. 1: A început partida!

Rezerve: Niță, Niga, Simion, Pintilii, Filip, Tudorie, Pleașcă, Jakolis, Mihalcea, Morais, Benzar, De Amorim, Teixeira

Informații înaintea meciului:

• Următorul amical al FCSB-ului, cel cu FC Oleksandriya este anunțat printr-un afiș la baza de pregătire
    19553557 10154457512092172 210277610 n
  • Dică începe în 4-2-3-1, și nu în sistemul 3-4-3 vehiculat în ultima vreme.
  • Florin Tănase este căpitan!
  • Budescu și Larie sunt titulari la primul meci al FCSB-ului din această vară
  • Meciul se joacă fără spectatori! Doamna din imagine este proprietarea bazei unde se joacă meciul. Le spune oamenilor de ordine să nu lase oamenii în incinta stadionului.