FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - DJURGARDENS 2-2

VIDEO+FOTO Steaua a remizat în penultimul amical, 2-2 cu Djurgardens » Prima repriză bună, a doua dezamăgitoare

Articol de GSP - Publicat joi, 04 februarie 2016 16:50

Steaua a remizat în penultimul meci amical din Turcia împotriva suedezilor de la Djurgardens, scor 2-2, golurile roș-albaștrilor fiind marcate de Varela și Hamroun.

STEAUA - DJURGARDENS 2-2
Au marcat: Varela '4, Hamroun '21 / Olunga '25, Berntsen '53

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Steaua a început foarte bine și a deschis scorul încă din minutul 4, cînd Varela s-a înălțat bine peste apărarea suedezilor și a trimis cu capul o minge venită din corner de la Stanciu.

Hamroun a dus scorul la 2-0, după ce a scăpat singur în unghi, dar șutul său cu piciorul stîng la colțul lung s-a dus în plasa porții. Patru minute mai tîrziu, Olunga a redus din diferență după ce a profitat de o greșeală comună în apărarea Stelei.

Berntsen a stabilit scorul final cu o execuție de senzație. Suedezul a prins un șut superb de la peste 25 de metri și mingea s-a oprit în poartă.

Adversara roș-albaștrilor a cîștigat campionatul Suediei de 11 ori, ultima dată în 2005, și a triumfat de alte patru ori în Cupa Suediei. Ultima dată Djurgardens a terminat sezonul pe locul 6.

Următorul amical al Stelei va avea loc sîmbătă, 6 februarie, împotriva celor de la AS Trencin (Slovacia), în direct pe DigiSport și liveTEXT pe GSP.RO, de la ora 14:45.

min 73

Timo Gebhart a fost avertizat cu cartonașul galben după un fault dur la mijlocul terenului

min 70

Schimbări la Steaua: Adi Popa îi lasă locul lui Bawab, iar Pintilii lui Muniru

min 66

Debutantul Timo Gebhart a reușit 8 pase bune în cele 20 de minute de cînd a intrat pe teren

min 62

Gebhart reia cu capul o minge venită din centrarea lui Stanciu și balonul se duce în bara transversală. Arbitrul de linie dictează însă ofsaid.

min 58

Schimbări la Steaua: Momcilovici în locul lui Toșca și Varela i-a lăsat locul lui Rîpă

min 53

GOL Djurgardens! Berntsen prinde un șut senzațional de la 25 de metri și balonul zboară peste Cojocaru, oprindu-se în plasa porții.

min 52

Suedezii au început repriza secundă în atac și au devenit mai insistenți decît în prima parte

min 48

Olunga a fost la un pas de a marca, dar Cojocaru s-a opus în ultima fază și a evitat un gol ca și făcut

min 46

A început repriza secundă! Marica e înlocuit de Gebhart, care debutează în formația roș-albastră

Cifrele înregistrate de jucătorii ofensivi la pauză:

Marica - 11 pase bune, 0 driblinguri, 0 şuturi, 1 fault suferit;
Hamroun - 20 pase bune, 5 driblinguri reuşite, 1 şut pe poartă, 1 balon recuperat;
Stanciu - 25 pase bune, 1 dribling reuşit, 2 şuturi pe / spre poartă, 1 balon recuperat;
Chipciu - 11 pase bune, 0 driblinguri, 1 şut pe / spre poartă, 3 baloane recuperate.

PAUZĂ

S-a terminat prima repriză!

min 44

Adi Popa îi pasează în spate lui Stanciu și aceasta din urmă încearcă un șut din prima, dar balonul este deviat în corner de un suedez

min 40

Tamaș își oprește foarte bine un adversar și trimite în corner

min 36

Suedezii încearcă să execute o lovitură liberă de la marginea careului după o schemă, însă mai mult se fac de rîs

min 30

Papp se luptă pentru o minge în careul advers, însă faultează și arbitrul oprește faza

min 25

GOL Djurgardens! Olunga se descotorosește de Varela și trimite la colțul lung, Cojocaru a rămas fără reacție

min 21

GOOOOL STEAUA! Hamroun scapă singur în careu, intră un pic în unghi și șutează cu piciorul stîng la colțul lung. Mingea a lovit bara înainte de a intrat în poartă.

min 17

Chipciu trage de la marginea careului cu piciorul stîng, dar mingea se duce în plasa laterală

min 15

Trei intervenții importante a avut Tamaș în primul sfert de oră. Jocul său e foarte sigur.

min 8

Roș-albaștrii obțin o nouă lovitură de colț după centrarea lui Papp respinsă în afara terenului.

min 4

GOOOOL STEAUA! Stanciu a executat cornerul obținut de Adi Popa și Varela a trimis cu capul în poarta suedezilor!

min 3

Steaua obține o primă lovitură de colț prin Adi Popa

min 1

A început meciul! Suedezii au lovitura de start!

Echipa de start a Stelei: Cojocaru - Papp, Tamaș, Varela, Toșca - Pintilii - Ad. Popa, Stanciu, Chipciu, Hamroun - Marica