FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - TEREK GROZNÎI 1-1

VIDEO+FOTO » Steaua, egal cu Terek deși a folosit "echipa cu care va juca în Liga 1!" » Cine a marcat și cum a pus Torje umărul pentru ruși

Articol de GSP - Publicat joi, 26 ianuarie 2017 08:40

Steaua a terminat la egalitate meciul amical disputat în cantonamentul din Antalya cu Terek Gorznîi, scor 1-1, Reghe folosind primul 11 pe care l-a gândit pentru startul Ligii 1.

STEAUA - TEREK 1-1
Au marcat: Gabriel
Enache 56 p. / Mbengue 83

Roș-albaștrii au început în forță partida, dar lovitura liberă a lui Tamaș din minutul 4 a trecut puțin peste poartă. Tot fundașul a fost în prim plan și în minutul 30 când a faultat la marginea careului și Grozav a trimis pe poartă din lovitură liberă.

Steaua a deschis scorul în minutul 56 dintr-un penalty obținut de Adi Popa. "Motoreta" vicecampioanei României a centrat în careu, însă un rus a atins mingea cu mâna și Gabriel Enache a transformat de la punctul cu var.

Rușii au egalat cu 7 minute înainte de final după o centrare a lui Torje și o finalizare a lui Mbengue, cu capul. Torje a intrat pe parcursul meciului, în timp ce Grozav a fost titular pentru adversarii Stelei.

Asta e echipa de Liga 1

Într-o intervenție telefonică la TV Digi Sport, Gigi Becali a menționat că aceasta va fi echipa de start a Stelei pentru sezonul viitor: "Am vorbit cu Reghe, în afară de fundașul central, acolo unde Moke ar fi înlocuit de noul nostru transfer".

• Iată cum a jucat Steaua: Niță - Ov. Popescu, Moke, Tamaș, Momcilovici - Pintilii, Muniru - Ad. Popa, Alibec, De Amorim - Gnohere
    Rezerve: Stăncioiu, Simion, L. Filip, Tudorie, Jakolis, Mihalcea, Achim, Boldrin, Enache, Man

FINAL DE MECI!
min 83: GOL TEREK! Mbengue egalează cu capul din pasa lui Torje
min 83:
Rușii ratează incredibil cu poarta goală!
min 82:
Reghecampf continuă să facă experimente! L-a trimis din nou pe Tudorie în centrul apărării în locul lui Tamaș
min 60:
Rodolfo de la Terek a primit direct cartonașul roșu pentru un fault la mijlocul terenului
min 56: GOOOOL STEAUA! Enache deschide scorul din penalty! Lovitura de pedeapsă a fost obținută de Adi Popa, care a centrat în careu și un rus a atins mingea cu mâna
min 54:
Momcilovici centrează de pe stânga, însă o face prea puternic și balonul iese din careu
min 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ!
min 43:
Alibec execută un corner de pe partea dreaptă, mingea ajunge la Gnohere, însă acesta nu reușește să retrimită unui coleg
min 39:
Adi Popa e faultat la 25 de metri. Gabi Tamaș execută lovitura liberă, însă trimite mult peste poartă
*La partidă asistă și selecționerul Christoph Daum
min 30:
Gabi Tamaș faultează la marginea careului și vede cartonașul galben. Gicu Grozav execută lovitura liberă, dar Niță reține fără probleme
min 13:
Ov. Popescu trage de la 18 metri, dar mingea se duce mult peste poartă
min 4:
Tamaș a șutat peste poartă dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri
min. 1:
 A început meciul. Steaua a avut lovitura de start

*Mihai Bălașa, 22 de ani, a ajuns azi în cantonamentul Stelei, dar nu este în lot pentru meciul cu Terek. Abia de săptămâna viitoare va putea debuta sub comanda lui Reghe

Acesta este amical al Stelei din această iarnă. În meciul din primul cantonament, echipa lui Reghe a pierdut meciul contra celor de la Qarabag, 0-2. Marți, în prima partidă de verificare din al doilea cantonament, Steaua s-a impus cu 1-0 în meciul cu Vardar Skopje.

"Vrem să-i învingem pe stelişti, pentru a face o bucurie «câinilor»", au declarat cei doi internaţionali cu trecut dinamovist. Torje şi Grozav vor să-l impresioneze şi pe selecţionerul Daum, care va fi prezent în tribune.