FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - STURM GRAZ 1-0

VIDEO+FOTO Steaua trece la limită de Sturm Graz, scor 1-0 » Marica la primul gol în tricoul roș-albastru

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 ianuarie 2016 16:53

Steaua a învins-o pe Sturm Graz în cel de-al treilea meci amical din perioada de pregătire din Turcia, scor 1-0.

STEAUA - STURM GRAZ 1-0
A marcat: Marica '61
A ratat penalty:
Hamroun '16

Vezi VIDEO cu golul partidei

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ciprian Marica în minutul 61, cînd s-a întors bine pe lîngă adversar și l-a învins pe portarul austriecilor cu un șut la colțul scurt.

Tot Marica a obținut un penalty în primul sfert de oră după o pasă superbă a lui Hamroun. Tot mijlocașul Stelei a fost și cel care a executat lovitura de pedeapsă, însă a ratat

min 90

FINAL DE MECI! Arbitrii nu dictează nici un minut de prelungire. Steaua învinge cu 1-0 pe Sturm Graz

min 84

Austriecii înscriu și ei, însă arbitrul de margine indică ofsaid și golul este anulat

min 77

Hamroun execută bine un corner, dar Momcilovici trimite slab din fața porții

min 74

Ștefănescu a intrat în locul lui Marica, iar Tudorie i-a luat locul lui Pintilii

min 72

Același Bawab scoate de pe linia porții o minge pe care scria gol. Un austriac a trimis cu capul, mingea îl depășise pe Cojocaru, însă stelistul a respins de pe linie

Min 69

Bawab execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poartă

min 61

GOOOOL STEAUA! Ciprian Marica a marcat cu un șut din interiorul careului la colțul scurt!

min 60

Sebastian Chitoșcă îi ia locul lui Enceanu

min 54

Austriecii ies bine pe contraatac, dar roș-albaștrii revin și recuperează mingea în ultimul moment.

min 47

Papp greșește în apărare și Cojocaru rămîne unu la unu cu un adversar. Portarul stelist respinge în ultimul moment

min 46

A început repriza secundă! Bawab a intrat pe teren în locul lui Varela. Carp a fost retras fundaș central alături de Papp. Cojocaru a intrat și el în locul lui Niță. Momcilovici i-a luat locul lui Toșca.

CIFRE

Avem cifrele celor mai importanți doi jucători ai Stelei:

Hamroun la pauză: 22 pase bune, 6 driblinguri reușite
1 șut pe poartă, 2 afară, 2 baloane recuperate, 2 falturi suferite / 1 produs

Marica la pauză: 10 pase reușite, 0 driblinguri, 0 șuturi poartă/afară, 0 baloane cîștigate la cap, 1 recuperare, 2 faulturi suferite

min 45 / pauză

PAUZĂ!

min 41

Hamroun reia cu capul din plonjon din 7 metri, dar balonul se duce peste poartă

min 40

Austriecii continuă să nu pună mari probleme Stelei, însă nici campioana României nu atacă prea mult

min 33

Muniru greșește la mijlocul terenului, dar austriecii nu reușesc pasa decisivă și Steaua scapă cu fața curată

min 25

Papp încearcă și el șutul de la distanță, însă fără nici un efect pe tabela de marcaj

min 19

Austriecii șutează de la 30 de metri, dar mingea se duce slab în brațele lui Niță

min 16

Hamroun a executat penalty-ul, dar mingea s-a dus foarte mult peste poartă!

min 15

Hamroun îi trimite o pasă superbă pe culoar lui Marica, iar atacantul Stelei e faultat în careu de portarul lui Sturm Graz

min 13

Varela respinge în corner de lîngă un atacant al austriecilor.

min 10

Meciul se joacă la mijlocul terenului. Niciuna dintre cele două echipe nu riscă mai mult

min 5

Hamroun a executat foarte bine o lovitură de colț direct pe poartă, dar portarul austriecilor a respins

19:20

Au venit aribitrii și a început partida!

19:15

Partida încă n-a început. Se așteaptă venirea arbitrilor la stadion. În tribune se află Dumitru Dragomir și Ionel Ganea. Cristi Dulca, antrenorul naționalei de tineret, a întîmpinat ceva probleme în a intrat în baza de pregătire a Stelei, însă în cele din urmă a fost lăsat să vadă meciul care încă n-a început.

19:02

Partida întîrzie să înceapă! Arbitrii n-au ajuns la meci și cele două echipe fac în continuare exerciții de încălzire.

Echipa de start a Stelei: Niță - Rîpă, Papp, Varela (cpt), Toșca - Muniru, Pintilii - Enceanu, Carp, Hamroun - Marica
Rezerve: Cojocaru - Momcilovici, Tudorie, Bawab, Ștefanescu, Chitoșcă

Astăzi poate reveni în primul "11" Ciprian Marica, cel care a fost menajat în partida precedentă, cu Ujpest, scor 2-0. În afara lotului vor continua să rămînă Chipciu, Filip și Kharja, care încă sînt în revenire după accidentările suferite.