FOTBAL  »  AMICALE  »  STEAUA - WISLA CRACOVIA 3-4

VIDEO Steaua - Wisla Cracovia 3-4! Înfrângere surprinzătoare a Stelei, după ce în minutul 70 conducea cu 3-1

Articol de GSP - Publicat marti, 31 ianuarie 2017 08:32

Steaua a fost învinsă astăzi în ultimul meci de verificare din cadrul celui de-al doilea stagiu de pregătire din Antalya, pierzând în fața ocupantei locului 10 din Polonia, Wisla Cracoia.

Tamaș a deschis scorul în minutul 18, după ce a executat perfect o lovitură liberă de la 18 metri.

După doar cinci minute, polonezii au restabilit egalitatea, Ondrasel marcând cu un șut din careu.

Steaua a trecut în avantaj în minutul 37, când Alibec a șutat imparabil din interiorul careului.

Tot Alibec a majorat diferența în minutul 54, reușind o "scăriță" magistrală peste portarul polonezilor.

Polonezii au avut însă o revenire de senzație pe final: mai întâi, Popovici a redus din difereță în minutul 71, pentru ca Borozek să egaleze în minutul 89.

Wisla a dat loviura în prelungiri, prin Malecki, care l-a învins pe Niță cu un șut în forță.

Steliștii mai trebuiau să dispute joi un amical, însă și-au anulat partida de verificare cu Hajduk Split.

Echipa lui Reghecampf termină astfel cel de-al doilea stagiu din Antalya cu doar o victorie, obținută în fața lui Vardar Skopje.

FINAL  Steaua - Wisla Cracovia 3-4

Au marcat: Tamaș 18, Alibec 37, 54 / Ondrasek 23, Popovici 71, Borozek 89, Malecki 90+2

min.90+1: Gol Wisla. Polonezii dau lovitura în prelungiri, Niță văzându-se învins de șutul în forță al lui Malecki.

min.89: Gol Wisla. Polonezii egalează, după o greșeală a lui Moke, care l-a scăpat din marcaj pe Borozek.

min.77: Ocazie importantă pentru Steaua. Bălașa este blocat în ultimul moment, după o centrare venită de la Alibec, noul purtător al banderolei.

min.71. Gol Wisla. Polonezii reduc din diferență după un atac prelungit, grație reușitei lui Popovici.

min.65: Ocazie uriașă pentru Wisla, șutul unui polonez din interiorul careului fiind respins miraculos de Niță.

min.54: Gol Steaua! Alibec majorează diferența roș-albaștrilor. Lansat în adâncime de Achim, vârful adus de la Astra a finalizat cu o "scăriță" de efect peste portarul polonezilor.

min.46: A început repriza secundă.

Pauză: După primele 45 minute Steaua o conduce pe Wisla Cracovia cu 2-1, grație reușitelor lui Tamaș și Alibec.

min.37: Gol Steaua! Alibec marchează în minutul 37, cu un șut din interiorul careului, după o pasă a lui De Amorim.

min.34: Cei de la Steaua au obținut un penalty după un presupus henț în careu. Polonezii au protestat vehement, iar Alibec a ales să transforme lovitura de pedeapsă cu o pasă simplă la portar, asemenea celei executate de Săpunaru în amicalul cu Pogon Szczecin.

min 26: Gnohere a căzut după un contact cu un adversar. Jucătorul a ieșit de pe teren și acuză probleme cu acuze la glezna dreaptă. Va fi schimbat cu Achim.

min 23: Gol Wisla! Polonezii egalează după o acțiune prelungită. Ondrasel a finalizat cu un șut dintre Moke și Momcilovici

min 18: Gol Steaua! Tamaș a marcat cu un șut de la 25 de metri, din lovitură liberă

min 14: Polonezii au marcat un gol, dar tușierul a indicat ofsaid și centralul nu a validat golul

min 7: Ocazie pentru Wisla. După un corner, un jucător al polonezilor a reluat cu capul spre poarta lui Niță, dar mingea s-a dus pe lângă poartă

min 1: A început meciul

Echipe de start:

Steaua: Niță - Bălașa, Moke, Tamaș. Momcilovici - Pintilii, Muniru - Jaklolis, Alibec, De Amorim - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Simion, Filip, Tudorie, F. Tănase, V. Mihalcea, Achim, Ov. Popescu, Boldrin, Enache, Man

Wisla: Zaluska - Cywka, Glowachi, Gonzalez, Spicici - Boguski, Popovici, Maczynski, Malecki - Zachara, Ondrasek