FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  STEAUA - DINAMO 1-3 (2-7 LA GENERAL)

VIDEO + FOTO Reghe îl provoacă pe Gigi să-l demită! Dinamo calcă în picioare o Steaua fără mândrie, în al treilea derby consecutiv, și e în finala Cupei Ligii, după 7-2 la general

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 martie 2017 19:48

FINAL» Steaua - Dinamo 1-3 (Alibec 63 p. / Nistor 37, P. Petre 73, Hanca 80 p.) / VIDEO

• Dinamo s-a impus și în returul semifinalelor Cupei Ligii, învingând-o pe Steaua cu 3-1 pe Arena Națională.
  • "Câinii" o vor înfrunta pe ACS Poli în finala de pe 20 mai, după 7-2 la general cu rivala
  • A fost cea de-a treia victorie consecutivă a lui Dinamo în fața marii rivale și al zecelea derby consecutiv fără înfrângere
  • Bilanțul ultimelor trei meciuri este unul incredibil: golaveraj 10-3 pentru Dinamo!

Nistor a deschis scorul pentru Dinamo în minutul 37, când a profitat de o eroare imensă a lui Niță.

Alibec a restabilit egalitatea imediat după pauză, învingându-l pe Penedo după o lovitură de pedeapsă obținută de Florin Tănase.

La doar un minut de la intrarea pe teren, Patrrick Petre a dus-o pe Dinamo în avantaj în minutul 73, fructificând centrarea ideală venită de la Romera.

Dinamo le-a dat steliștilor lovitura de grație. Patrick Petre a obținut un penalty în minutul 80, transformat fără emoții de Hanca.

La meci au asistat 18.031 spectatori.

Dinamo se califică astfel în finală după un neverosimil 7-2 la general cu Steaua.

În finală va da peste ACS Poli Timișoara, pe 20 mai.

DESFĂȘURAREA LIVETEXT A MECIULUI

FINAL DE MECI! Dinamo se califică în finală după o nouă umilință administrată Stelei, scor 3-1

min.80 GOOOOL Dinamo! Patrick Petre obține un penalty, transformat cu sigurnață de Hanca

min.73 Ce moment pe Arena Națională! La doar un minut de la intrarea pe teren, Patrick Petre îl învinge pe Niță, după ce a reluat în poartă o centrare perfectă venită de la Romera

min.72 Schimbare surprinzătoare la Dinamo! Intră Patrick Petre, cel care nu a mai jucat din toamnă, luându-i locul pe teren lui Oliva

min.68 Dintr-o poziție ideală, Marici ratează ocazia golului dinamovist, trimițând peste poartă cu capul în urma unui corner executat de Hanca.

min.63 GOOOL Steaaua! Alibec transformă penalty-ul și roș-albaștrii reintră în cărțile calificări.

min.62 Arbitrul dictează penalty pentru Steaua la un fault al lui Filip asupra lui Tănase.

min.60 Într-un asurzitor cor de fluierături venite din partea fanilor dinamoviști, Gnohere intră pe teren în locul lui De Amorim

min.58 A doua schimbare la Dinamo. Rivaldinho va bifa primul meci pentru Dinamo, intră în locul lui Daniel Popa

min.53 Încă o schimbare la Steaua. Iese Pintilii, intră Boldrin.

min.45 Prima schimbare la Steaua: Florin Tănase îi ia locul lui Achim

min.46 A început repriza secundă!

min 45. Pauză pe Arena Națională! Dinamo conduce cu 1-0, iar steliștii sunt într-o situație disperată. Au nevoie de patru goluri doar pentru a duce partida în prelungiri

min.43 Trei cornere succesive ale steliștilor nu își găsesc vreo finalitate

min. 37 GOOL Dinamo! După o bâlbăială a apărării steliste, mingea ajunge la Nistor, care îl învinge elegant pe Niță. Goalkeeper-ul Stelist, sub presiune, a încercat să degajeze mingea, balonul fiind însă interceptat de Hanca, care i-a pasat decisiv lui Nistor

min. 36 Nistor execută lovitura liberă mult peste poartă

min.35 Lovitură liberă periculoasă pentru Dinamo, după un fault al lui Tamaș asupra lui Popa, sancționat cu un cartonaș galben

min.34 Galben încasat de Momcilovici

min.30 Șutul lui Tamaș din lovitură liberă se duce puțin pe lângă vinclu

min.23, Schimbare la Dinamo: La fel ca în meciul tur, sudafricanul Mahlangu s-a accidentat, iar Cosmin Contra e nevoit să efectueze prima schimbare. Intră Palici, iese Mahlangu

min.19 Șut bun al lui Enache după o fază lucrată a steliștilor, mingea se duce pe lângă poartă

min.12 Steaua domină începutul de meci, "câinii" fiind blocați în propria jumătate

min.4 Maxi Oliva a încasat un cartonaș galben pentru o intrare cu cotul asupra lui Pintilii.

min.1 A început partida. Dinamoviștii beneficiază de lovitura de start

Echipe de start:

Steaua: Fl. Niță - Bălașa, Tamaș, Moke, Momcilovici - Pintilii, Ov.Popescu - Enache, Vl. Achim, De Amorim - Alibec
Rezerve: Stăncioiu – Fl. Tănase, Muniru, Pleașcă, Jakolis, Boldrin, Gnohere.

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Marici, St. Filip - Nistor, Mahlangu, Busuladzici - Hanca, D. Popa, Oliva
Rezerve: I. Popescu – Rivaldinho, Nemec, P. Petre, Palici, Dudea, Ceccarelli.

Cu doar 50 minute înaintea startului partidei, suporterii se află în număr mare la casele de bilete de la Arena Națională.