FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  CFR CLUJ - ASA TÂRGU MUREȘ 1-1 (4-5 DUPĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE)

VIDEO » ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii după ce a învins la loviturile de departajare pe CFR Cluj

Articol de GSP - Publicat miercuri, 07 septembrie 2016 17:36

ASA Târgu Mureș s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii după ce a învins în deplasare pe CFR Cluj, scor 1-1 (5-4 după loviturile de departajare). Târgmureșenii vor juca mai departe cu ACS Poli Timișoara.

CFR CLUJ - ASA TÂRGU MUREȘ 1-1  (VIDEO) / TEXT
Au marcat: Bud 83 / Kuku 64
Lovituri de departajare 4-5
Au marcat: Nascimento, A. Mureșan, Neagu, Bud / G. Mureșan, Matei, E. Dică, Surdu, Belu
Au ratat: T. Lopes, L. Rus / M. Constantin

Clujenii au început mai bine partida și în minutul 14 Bud a șutat de la aproximativ 20 de metri, însă mingea s-a dus pe lângă poarta lui Mingote. Șase minute mai târziu, același fotbalist a încercat o execuție spectaculoasă de la marginea careului de 16 metri, dar balonul s-a dus puțin peste poartă.

Băieții lui Dan Alexa au deschis scorul în minutul 63 prin Kuku. Mijlocașul a trimis un șut imparabil din interiorul careului. Cu șase minute înainte de finalul celor 90 de minute, Bud l-a învins pe Mingote și a trimis meciul în prelungiri, unde s-a jucat foarte prudent, fără ocazii importante de poartă.

Echipele de start:

CFR Cluj: Marc - T. Lopes, Larie, Mureșan, Peteleu - Rus, Nascimento - Chiriță, Ruiz, Nouvier - Bud
Rezerve: Vâtcă, Horu, Ene, Veres, Neagu, Negruț, Hodgyai

ASA: Mingote - M. Constantin, Gabi Mureșan, Dobrosavlevici - G. Matei, Belu, Kuku, Deaconu - Feketics, Surdu, Zicu
Rezerve: Viciu, Cordoș, E. Dică, Ciolacu, Candrea, Ioniță II, Mendy