FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC CARANSEBEŞ - CSU CRAIOVA 1-2

Ceas oltenesc » CSU Craiova a bifat al treilea succes consecutiv şi merge în optimile Cupei

Ferfelea a marcat golul calificării

Articol de - Publicat vineri, 26 septembrie 2014 00:00 / Actualizat joi, 25 septembrie 2014 23:13

Cîrţu şi Săndoi au ajuns la al treilea succes consecutiv pe banca lui CSU, după ce oltenii nu cîştigaseră deloc în două luni.

Oltenii sînt de neoprit! După cele două victorii din Liga 1, elevii lui Sorin Cîrţu şi Emil Săndoi au trecut şi în "optimile" Cupei României, după ce au învins ieri la Caransebeş.

Oaspeţii au deschis scorul după ce Goşa a deviat în propria poartă centrarea lui Ferfelea (21), dar s-au văzut egalaţi în minutul 25. Golul victoriei a venit cu 20 de minute înainte de final, cînd acelaşi Ferfelea a prins un şut imparabil de la marginea careului, fără nici o şansă pentru portar.

Astfel, cuplul Cîrţu - Săndoi a ajuns la trei victorii consecutive, în condiţiile în care sub conducerea lui Jerry Gane echipa nu cunoscuse gustul succesului, pierzînd în Cupa Ligii în faţa Rapidului şi obţinînd doar două remize în cele 6 etape de campionat.

FC Caransebeş - CSU Craiova 1-2
Au marcat: S. Lupu (25) / Goşa (21 autogol), Ferfelea (70)

FC Caransebeş: Coca – S. Lupu, Manea, Barbu, Goşa, Făiniş (Săulescu, 46), Negoescu (Gafiţa, 64), Artean, Ologu (Centea, 71), Buşu, Suru. Antrenor: Sorin Bălu.

CSU Craiova: C. Straton – Dănănae, Acka, Frăsinescu, Velcovici – Madson (Pleşan, 73), Ferfelea – Băluţă, Herghelegiu, D. Varga (Bancu, 64) – A. Ivan (N. Rocha, 55). Antrenor: Emil Săndoi.
Cartonaş roşu: S. Lupu (69)