FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  UNIREA JUCU - PETROLUL 0-3

Dominată serios în primele minute de Unirea Jucu, Petrolul s-a trezit după intrarea lui Nkoyi şi s-a impus cu 3-0

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 septembrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 24 septembrie 2014 20:22

Petrolul s-a impus pe Cluj Arena în ”şaisprezecimile” Cupei României, 3-0 cu Unirea Jucu.
Formaţia din Liga 3 a început curajos partida şi a trecut pe lîngă o deschidere de scor surpriză în faţa cîştigătoarei trofeului în 2013. Cobrea a intervenit incredibil în minutul 3 la şutul lui Sg. Pop, dar era să scoată mingea din plasă la faza următoare. Jucătorii Unirii n-au putut profita însă de gafa portarului ploieştean.

Lucrurile au revenit la normal în minutul 24, cînd Astafei a înscris cu un şut la colţul lung. Şapte minute mai tîrziu, Nkoyi, abia introdus pe teren, a driblat trei adversari şi a risipit orice emoţie în privinţa calificării. Scorul final a fost stabilit în debutul reprizei secunde, cînd Astafei a reuşit dubla, reluînd în plasă o minge trimisă în bară de acelaşi Nkoyi.

FINAL
Min 79 - Iese Danciu şi intră Zalan
Min 76 - Fanchone şutează puţin pe lîngă poartă
Min 74 - Iese Nepomuceno şi intră Fanchone
Min 74 - Iese Mănăşturean şi intră Văidean
Min 70 - Astafei şutează puternic de la 20 de metri, dar Vîtcă reuşeşte să respingă în corner
Min 66 - Nkoyi şutează cu exteriorul de la marginea careului direct în transversală
Min 64 - Astafei reia peste poartă din 10 metri
Min 60 - Iese Luca, intră Boska
Min 57 - Gol Petrolul! Nkoyi reia cu capul din 6 metri, mingea loveşte transversala şi cade pe linie, iar Astafei o trimite în plasă
Min 52 - Gallegos trimite puternic în careu, dar gazdele reuşesc să respingă din faţa lui Nepomuceno
A început repriza a doua
PAUZĂ
Min 41 - Nkoyi şutează mult pestea poartă
Min 31 - Gol Petrolul! Nkoyi trece spectaculos de trei adversari şi îl execută pe portar cu un şut plasat
Min 30 - Iese Chiriţă şi intră Nkoyi
Min 29 - Astafei şutează puternic de la 30 de metri, însă Vîtcă reuşeşte să respingă în corner
Min 24 - Gol Petrolul! Astafei primeşte un balon la 8 metri de poartă şi înscrie cu un şut la colţul lung
Min 20 - Vl. Pop şutează pe lîngă poartă de la 20 de metri
Min 17 - Pastorini forţează o pătrundere în careu, cade la un contact cu doi adversari, însă arbitrul nu acordă nimic
Min 4 - Corner periculos pentru gazde, care nu reuşesc să profite de ieşirea greşită a lui Cobrea