FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  STEAUA - ASTRA 1-1, 4-6 DUPĂ LOVITURILE DE DEPARTAJARE

FOTO Gâlcă debutează cu un insucces » Astra învinge Steaua la penalty-uri, 6-4, şi cucereşte Supercupa

Articol de GSP - Publicat vineri, 11 iulie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 11 iulie 2014 23:52

Astra a învins Steaua în Supercupă, scor 6-4 după loviturile de departajare. După timpul regulamentar, scorul a fost 1-1.

Giurgiuvenii au început curajos, dar au redus motoarele şi le-au permis steliştilor să preia controlul. Enache a fost blocat de Arlauskis, iar pe rînd, Stanciu, Chipciu şi Iancu au trecut pe lîngă deschiderea scorului.

Pînă la pauză, Tănase l-a găsit perfect pe Chipciu, iat şeptarul l-a învins pe Lung cu un şut la colţul lung.

Isăilă a mutat ofesiv la pauză: De Amorim şi Fatai au intrat ca să forţeze egalarea. Dar tot roş-albaştrii au fost mai periculoşi. Chipciu l-a întins serios pe Lung (65), dar giurgiuvenii au lovit surprinzător. Ben Youssef a centrat şi Enache a profitat de ieşirea greşită la ofsaid a steliştilor şi a egalat.

Steaua şi Astra n-au fost capabile să facă diferenţa nici în cele două reprize de prelungiri şi totul s-a decis la loviturile de departajare.

Desfăşurarea liveTEXT:

Budescu execută penalty-ul decisiv: gol, 4-6 şi Astra cîştigă Supercupa!
Latovlevici trimite în dreapta lui Lung şi marchează, 4-5
Laban marchează cu o execuţie plasată, 3-5
Pîrvulescu execută şi înscrie, 3-4
J. Morais, bară-gol şi Astra conduce cu 4-2!
Lung apără penalty-ul executat de Filip! Astra rămîne în avantaj
Takayuki înscrie şi el şi e 2-3
Keşeru trimite plasat şi înscrie, 2-2. Atacantul îşi scoate tricoul şi Tudor îi dă cartonaş galben
Min 103 -
Lung scoate şutul puternic al lui Chipciu la colţul scurt! Fază spectaculoasă a Stelei
Min 100 -
Şutul lui Budescu din unghi trece mult pe lîngă
Min 99 -
Ocazie imensă Astra: Fatai scapă pe contraatac, şutul său e deviat de Varela în corner

Min 90 -
2 minute de prelungiri
Min 70 -
De Amorim centrează la bara a doua, Enache reia pe lîngă, dar se acordă fault în atac
Min 69 -
J. Morais şi Chipciu primesc cartonaşe galbene
Min 67 -
De Amorim trimite puternic din 17 metri, Szukara respinge cu capul în corner
Min 65 -
Chipciu primeşte în careu de la Iancu, trimite pe poartă, iar Lung respinge în corner