FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FCSB U19 - DINAMO U 19 1-1, 9-10 D. P.

VIDEO + FOTO New Dinamo prinde contur! "Câinii" se impun dramatic la penalty-uri în derby-ul cu FCSB din finala Cupei României U19

Articol de - Publicat duminica, 27 mai 2018 17:00

Echipa U19 a lui Dinamo a câștigat în această după-amiază Cupa României la juniori după o finală absolut dramatică împotriva lui FCSB, tranșată la penalty-uri.

După 1-1 în timpul regulamentar, "câinii" s-au impus cu 10-9 după executarea loviturilor de departajare.

Dinamoviștii au început extrem de bine partida, sufocându-i pe cei de la FCSB în primele 25 de minute. Roș-albaștrii au echilibrat însă meciul și au reușit să deschidă scorul în minutul 37, prin Marian Botezatu. Acesta a înscris cu un voleu din interiorul careului, venit după un forcing prelungit al echipei sale.

Dinamo și-a revenit în repriza secundă, "câinii" începând să atace furibund încă din primele minute. După un penalty clar refuzat dinamoviștilor în minutul 49, Robert Moldoveanu a egalat în minutul 60. Vârful promovat la prima echipă de Florin Bratu a înscris cu sânge rece după ce fusese angajat excelent de Ricardo Grigore.

S-a terminat 1-1, trecându-se direct la executarea loviturilor de departajare, unde am avut parte de o serie absolut dramatică. Au transformat penalty-uri primii 18 executanți! Cel care a clacat a fost stelistul Ștefan Cană, iar Dinamo a tranșat finala după ce Alin Lazăr a înscris penalty-ul decisiv.

Dinamo, care peste câteva zile va juca și finala campionatului, cu Viitorul, își trece în palmares încă un trofeu la juniori, iar perspectivele par să arate mai bine decât în trecut pentru dinamoviști. Florin Bratu a promovat deja 6 jucători la prima echipă și a anunțat că va continua să acorde atenție propriilor juniori și din sezonul următor.

FCSB U19 - DINAMO U19 1-1,  9-10 d.p.

FCSB U19: Ducan - Zamfir, Cană, Botezatu, Prasacu - Pacionel - Ciobanu, Robert Ion, Daniel Toma, Horşia - Cristian Dumitru
Antrenor:
Corneliu Ionescu

Dinamo U19: Fara - Mişilăricu, Motroc, Ricardo Grigore, Demici - Liviu Gheorghe, Creţu - Ion Gheorghe, Florin Vasile, Longher - Robert Moldoveanu
Antrenor: Laurențiu Diniță

Desfășurarea livetext a meciului:

Penalty-uri:

GOOOL Dinamo! Alin Lazăr înscrie, iar Cupa merge în "Ștefan cel Mare"!
Gol FCSB: Înscrie și Prăsacu
Gol Dinamo: Motroc înscrie superb în vinclu!
Gol FCSB: Înscrie și Radu Zamfir
Gol Dinamo: Ricardo Grigore înscrie
Gol FCSB: Înscrie Robert Gavrilă
Gol Dinamo: Rogojan înscrie superb
Gol FCSB: Robert Ion înscrie fără emoții
Gol Dinamo: Înscrie și Liviu Gheorghe. Nimeni nu a ratat până acum!
Gol FCSB: Pacionel înscrie cu o execuție sigură
Gol Dinamo: Florin Vasile înscrie pentru Dinamo și restabilește egalitatea
Gol FCSB: Steliștii înscriu prin Laurențiu Ardeleanu
Gol Dinamo: Ion Gheorghe înscrie pentru "câini", nu fără emoții. Ducan a fost aproape să pareze
Gol FCSB: Botezatu execută impecabil, iar steliștii trec în avantaj

TIMPUL REGULAMENTAR:

Final de meci în duelul dintre Dinamo și FCSB U19. În scurt timp, se va trece la executarea loviturilor de departajare

min.90+2: Ocazie mare pentru FCSB în prelungiriȘtefan Cană prinde un șut magistral de la 30 de metri, dar dinamovistul Ștefan Fara respinge miraculos în corner
min.90: Partida va fi prelungită cu 4 minute. În caz că rezultatul de egalitate va persista, se va trece direct la executarea loviturilor de departajare

min.72: Dinamo domină meciul în momentul de față, însă "câinii" nu și-au mai creat ocazii concrete de gol
min.60: GOOOL Dinamo! Moldoveanu e angajat excelent de Ricardo Grigore și finalziează cu sânge rece în poarta lui Ducan
min.55: Încă o schimbare la FCSB: Iese Ciobanu, intră Claudiu Băciuț
min.52: Schimbare la FCSB: iese Toma, intră Laurențiu Ardeleanu
min.49: Ocazie importantă ratată de Dinamo în startul reprizei secunde. Dinamoviștii au solicitat penalty după o intrare imprudentă a goalkeeper-ului stelist, dar arbitrul a lăsat jocul să continue

min.46: Schimbare la Dinamo la pauză: iese Mișişilăricu, intră Oltay

A început repriza secundă!

Suporterii celor de la AFC Hermannstadt și-a făcut apariția în stadion, la peluza dinspre Bd. Basarabia, informează reporterul GSP Vlad Nedelea. În startul reprizei secunde din meciul Dinamo - FCSB, suporterii sibienilor au scandat împreună cu fanii dinamoviști trivialități la adresa roșa-albaștrilor. Organizatorii au făcut tot posibilul pentru ca cele 4 galerii să nu se intersecteze pe stadion. Dinamoviștii sunt cantonați la inelul 3 al Tribunei a II-a.

Pauză pe Arena Națională, FCSB e în avantaj, 1-0, după golul lui Marian Botezatu din minutul 37

min.37: GOOL FCSB! Roș-albaștrii deschid scorul în minutul 37, prin Marian Botezatu. Acesta a înscris cu un voleu din interiorul careului, venit după un forcing plenungit al echipei sale
min.29: FCSB ratează cea mai mare ocazie a partidei! Cristian Dumitru e angajat ideal în careu, dar nimerește bara transversală din doar câțiva metri după o execuție acrobatică
in.21: Cartonaș galben pentru dinamovistul Ion Gheorghe
min.19: Ștefan Fara, goalkeeper-ul celor de la Dinamo, se remarcă din nou. A respins superb șutul lui Horșia din lovitură liberă
min 16: Ocazie pentru FCSB: Toma șutează periculos de la distanță, Ștefan Fara respinge în corner
min.12: Încă o ocazie pentru Dinamo după o combinație interesantă a "câinilor". Longher șutează cu efect de la marginea careului, Ducan prinde mingea fără probleme
min.8: Dinamo contracarează în minutul 8: Robert Moldoveanu accelerează, șutează din interiorul careului, dar portarul Ducan reușește să respingă
min.3: Ocazie imensă pentru steliști: Robert Ion lovește bara transversală cu după ce a executat periculos o lovitură liberă de la 17 metri

18:00 A început partida!