FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ASTRA - PETROLUL

FOTO Astra - Petrolul 2-1 » Paul Papp îi califică pe giurgiuveni în finală cu un gol din ofsaid în ultimul minut

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 aprilie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 16 aprilie 2014 22:37

Astra a învins-o pe Petrolul în ultimul minut, scor 2-1 şi s-a calificat în premieră în finala Cupei României. Astfel, echipa lui Răzvan Lucescu ratează şansa de a juca pentru a doua oară consecutiv ultimul act al acestei competiţii.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 21 după o fază în care Albin a lovit transversala din lovitură liber, iar mingea a ajuns la Tamuz, care a înscris cu capul. Budescu a readus speranţele pentru giurgiuveni după golul înscris în minutul 51.

Paul Papp a înscris golul calificării pentru Astra în ultimul minut de prelungire. Mîine, Astra îşi va afla adversara din finala Cupei României. Dinamo întîlneşte Steaua pe Naţional Arena, după ce în tur roş-albaştrii s-au impus, 5-2.

***

LIVETEXT ASTRA GIURGIU - PETROLUL PLOIEŞTI 2-1

(în tur 0-0)

min. 95: FLUIER FINAL!
min. 94: GOL ASTRA! Paul Papp înscrie cu capul după un şut deviat al lui Junior Morais.