FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  U CLUJ - CFR CLUJ

U Cluj o învinge pe CFR Cluj la penalty-uri şi ajunge în prima finală de Cupa României după 50 de ani

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 aprilie 2015 00:00 / Actualizat joi, 02 aprilie 2015 00:26

U Cluj s-a calificat în finala Cupei României, după ce a trecut de rivala CFR Cluj, 0-0 şi 4-2 după penalty-uri.

În primele 90 de minute, cele două echipe au jucat un fotbal slab şi au lipist ocaziile de gol.

În prelungiri, cea mai mare ratare le-a aparţinut celor de la U Cluj. Mengolo a profitat de o gafă a lui Jakolis şi a şutat de la 15 metri, dar mingea s-a dus puţin pe lîngă poartă.

La loviturile de departajare, portarul Veselovsky a fost eroul celor de la U Cluj. Acesta a apărat penalty-urile executate de Larie şi Petrucci. Vasilică Cristocea a fost cel care a transformat penalty-ul decisiv.

U Cluj revine în ultimul act al Cupei după 50 de ani. În sezonul '64-'65, Ştiinţa Cluj cucerea trofeul după 2-1 în finală cu Dinamo Piteşti.

A doua semifinalistă se va decide mîine, după meciul Steaua - Petrolul.

U Cluj - CFR Cluj 0-0, 2-4 după penalty-uri

Lovituri de departajare:

2-4: Vasilică Cristocea transformă penalty-ul decisiv! U Cluj se califică în finală

min 108:
Cea mai mare ocazie a meciului! Mengolo profită de o gafă a lui Jakolis şi şutează de la 15 metri, dar mingea se duce puţin pe lîngă poartă
min 63:
Păun şutează de la 11 metri. Mingea a fost deviată în corner de un fundaş adversar
A început meciul

Începutul meciului s-a amînat cîteva minute, din cauza fumului de la torţele aruncate de fani. Înainte de partidă, s-a ţinut un moment de reculegere în memoria lui Nicolae Rainea, dar fanii au cîntat pe durata minutului.

Echipele de start:

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara - Kovacs, A. Lungu - Gravenberch, Ceppelini, Morar - Lemnaru
Rezerve: Dolha, Cristocea, Viveiros, Mengolo, R.Costin, Castillion, Jovanovici
Antrenor: Adrian Falub

CFR Cluj: Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Camora - Petrucci, Muniru - Deac, Tade, Păun - Dore
Rezerve:
Amadio, Tînc, Tiago Lopes, Veres, Jazvici, Negruţ, Chanturia
Antrenor: Eugen Trică

După manşa tur, încheiată la egalitate, 0-0, nici una dintre echipe nu porneşte ca favorită pentru calificarea în finală.

Pentru ambele formaţii calificarea în finala Cupei ar putea însemna salvarea unui retur dezastruos, în care ambele formaţii se află în lupta pentru evitarea retrogradării.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”