FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OŢELUL-STEAUA 1-0

Oţelul o învinge pe Steaua şi cîştigă Supercupa României!

Oţelul - Steaua +24   FOTO
Oţelul - Steaua

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 iulie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 17 iulie 2011 23:03

Oţelul a cîştigat cel de-al doilea trofeu din istoria clubului, învingînd Steaua în Supercupa României, scor 1-0.

Partida a debutat cu două accidentări, Giurgiu părăsind terenul după numai patru minute, în timp ce Tănase a ieşit şi el accidentat şase minute mai tîrziu. Primele emoţii le-a avut campioana, la lovitura liberă executată de Brandan, care l-a găsit pe Galamaz cu mingea la picior la trei metri de poartă. A şutat direct în Grahovac, iar tabela a rămas nemodificată.

Gălăţenii au înscris în minutul 12, Sălăgeanu trimiţînd direct în poartă din lovitură liberă. Golul a fost anulat însă, Paraschiv fiind în ofsaid în momentul în care a încercat să reia în plasă, influenţînd astfel faza.

Trei minute mai tîrziu a picat şi golul lui Buş. Mijlocaşul deschizînd scorul cu un şut excelent de la marginea careului. Oţelul putea avea chiar 2-0, cînd Ibeh s-a rupt de marcajul lui Gardoş în minutul 33, dar şutul său în forţă a trimis mingea direct în bara porţii lui Tătăruşanu.

Repriza secundă a aparţinut tot gălăţenilor care au oprit toate tentativele de atac ale Stelei. Tatu şi Rusescu au rămas izolaţi între fundaşii adverşi, în timp ce Oţelul s-a mulţumit să joace pe contraatac.

Rusescu  a avut cea mai mare şansă de egalare în repriza secundă, trimiţînd cu capul puţin peste poarta lui Grahovac. În afară de înlocuirea lui Tănase cu Băjenaru, Levy n-a mai efectuat nici o modificare, neavînd pe banca de rezervă nici un jucător de profil ofensiv.

VEZI MAI JOS O GALERIE FOTO DE LA SUPERCUPA ROMÂNIEI, OŢELUL - STEAUA 1-0

OŢELUL: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija, Sălăgeanu - Giurgiu, Neagu - Antal, Ibeh, Buş - Paraschiv

STEAUA: Tătăruşanu - Martinovici, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Nicoliţă, Bicfalvi, Brandan, Cr. Tănase - Tatu, Rusescu.

UPDATE 20:45 // Înainte de startul partidei a fost ţinut un moment de reculegere în memoria lui Ştefan Sameş, legenda Stelei care a decedat în această dimineaţă.

UPDATE 20:40 //
Gardoş va evolua titular în defensiva Stelei

UPDATE 20:30 //

UPDATE 20: 25 //

UPDATE 19:50 //
Dorinel Munteanu va începe partida de la Piatra Neamţ cu: Grahovac - Râpă, Costin, Perendija, Sălăgeanu - Giurgiu, Neagu - Antal, Ibeh, Buş - Paraschiv. Rezerve: Brăneţ, Sîrghi, S.Ilie, Pena, Punosevac, Viglianti, Frunză.

Steaua îi trimite în teren pe: Tătăruşanu - Martinovici, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Nicoliţă, Bicfalvi, Brandan, Cr. Tănase - Tatu, Rusescu.

UPDATE 19:28 // O parte din fanii Oţelului şi-au luat locurile în tribune cu o oră înainte de meci, cîteva sute de dunărenii aflîndu-se acum în incinta arenei. O veste proastă pentru suporterii prezenţi la meci este reprezentată de condiţiile meteorologice,  deoarece în urmă cu cîteva minute a început ploaia la Piatra Neamţ.

Steaua a fost ceva mai harnică şi a efectuat prima, sîmbătă seară, antrenamentul oficial pentru Supercupa cu Oţeul care se va disputa diseară, de la ora 20:45, în direct la ProTV şi liveTEXT pe GSP.ro. Pentru că începuse să plouă, bucureştenii au fost rugaţi să se pregătească pe terenul alăturat, "pentru că e la fel de bun ca şi cel pe care se va desfăşura meciul", arbitrat de brigada Robert Dumitru - Cristian Nica, Aurel Oniţă.

Ronny Levy se bazează pe noutăţile Tatu şi Rusescu în avanposturi, după ce sezonul trecut atacanţii erau Surdu, Bilaşco, Maicon, Onofraş, Dică şi Burdujan.

"Trataţi-ne la fel ca pe Steaua"
Cam la o oră după ce Levy a fluierat finalul şedinţei de pregătire, oţelarii au ieşit şi ei la mişcare. "Vă rugam să ne trataţi aşa cum trataţi Steaua", a fost auzit Dorinel Munteanu, temător că echipa cu cei mai mulţi fani din România ar putea beneficia de condiţii preferenţiale. Paraschiv şi compania au executat comenzile "Neamţului" tot pe terenul doi.

Gălăţenii păreau foarte optimişti în privinţa deznodămîntului, semn că declaraţia lui Dorinel Munteanu, făcută la conferinţa de presă, nu era pur şi simplu de încurajare: "Nu ne temem de Steaua. Nici nu am avut spioni la meciurile lor din Austra. Am urmărit cîteva înregistrări, îmi sînt de ajuns".

La Piatra Neamţ a plouat sîmbătă vreo opt ore, începînd de pe la 18:00, dar acum sunt peste 25 de grade, iar, conform organizatorilor, terenul va fi excelent la ora meciului dintre Steaua şi Oţelul. Cerul este înnorat şi mai sînt condiţii de ploaie. Steaua a schimbat atacul faţă de ediţia trecută a Ligii 1.

Organizatorii speră ca pînă la ora jocului să se vîndă toate biletele
Din cota de 2.000 de bilete alocată, steliştii returnaseră 1.000 în ziua sosirii la Piatra Neamţ, dar liderii galeriei au luat înapoi în jur de 400 de tichete pentru a fi distribuite fanilor roş-albaştrilor. Restul, împreună cu cele cîteva sute date înapoi de oţelari, au fost scoase la vînzare la casele de bilete de la stadion. Au apărut şi bişniţarii, care vînd bilete în sectoarele mai bune. Federaţia, organizatoarea Supercupei, speră ca stadionul să aibă pline la 20:45 toate cele 14.000 de locuri.

UPDATE 20:40 // Gardoş va evolua titular în defensiva Stelei

UPDATE 20:30 // Gardoş efectuează încălzirea separat pentru a vedea dacă poate rezista pe teren. În cazul în care nu va putea juca, Iliev va intra în locul său

UPDATE 20: 25 // ”Roş-albaştrii” vor avea în această numai un singur jucător ofensiv pe banca de rezerve, Liviu Băjenaru. În rest vor fi patru fundaşi, un închizător şi un portar. Iată rezervele: Stanca, Bejan, Lupu, Iliev,  Dorinel Popa, Băjenaru, Gabi Matei

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia