FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SFERTURILE DE FINALĂ

VIDEO + FOTO Amorțiți 88 de minute, spectacol pe final și în prelungiri: 5 goluri în meciul care a dat a 4-a semifinalistă din Cupa României

Articol de GSP - Publicat marti, 13 martie 2018 21:50

FC Botoșani s-a calificat în semifinalele Cupei României la capătul unui meci extrem de spectaculos cu CSM Poli Iași, scor 3-2. Gazdele au condus de două ori, dar ieșenii au reușit să revină de fiecare dată. Golul lui Axente din minutul 111 a fost însă decisiv, iar Botoșani merge în semifinale, acolo sunt deja Craiova, Hermannstadt și Gaz Metan.

Primele 88 de minute au fost destul de lipsite de spectacol, asta și din cauza terenului foarte greu. Puțini se așteptau ca până la finalul meciului să se înscrie, remiza albă fiind foarte probabilă.

Golubovici a deschis scorul în minutul 89 pentru Botoșani, însă Andrei Cristea a egalat peste doar un minut. Jocul a intrat în prelungiri, unde s-a mai marcat de 3 ori.

Mihai Roman a readus-o pe FC Botoșani în avantaj în minutul 95, dintr-un penalty, dar același Cristea a egalat în minutul 107. Arbitrul George Găman a mai acordat un penalty, pe care Axente l-a transformat și și-a dus echipa în penultimul act al competiției.

FINAL FC BOTOȘANI - POLI IAȘI 3-2 (GOLUBOVICI 89, M. roman 95, Axente 111 / A. Cristea 90, 107)