FOTBAL  »  DERBY DE ROMANIA  »  DINAMO - STEAUA 3-1

VIDEO+FOTO Stea căzătoare » Dinamo a desfiinţat campioana, 3-1, oprind seria fără înfrîngere a rivalilor în Derby de România

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 noiembrie 2015 22:30

Dinamo a rupt ghinionul în faţa Stelei şi s-a impus după 4 ani şi jumătate în faţa campioanei, scor 3-1.

”Roș-albaștrii” au beneficiat de prima șansă importantă încă din minutul 5, însă Stanciu a irosit lovitura liberă de la marginea careului. Preocupați mai mult de apărare, ”cîinii” lui Rednic au încercat să surprindă pe contraatac. Balaj a avut o prima fază dificilă în minutul 17, cînd a anulat golul lui Tudorie pentru ofsaid, dar reluările TV au arătat că brigada de arbitri a avut dreptate.

Click aici pentru fazele VIDEO!

Monotonia a fost ruptă și de Paul Anton, care l-a dezmorțit pe Niță cu o torpilă de la peste 20 de metri (26). Trei minute mai tîrziu, Stanciu a ieșit din nou la rampă, însă a șutat lamentabil din 11 metri. Terenul prost și ploaia le-au pus însă mari probleme ambelor echipe, care reușesc cu greu să se apropie de poarta adversă.

”Motoreta” dă rateuri

Steaua putea deschide scorul imediat după ieșirea de la cabine, însă Popa s-a făcut de rîs în momentul în care trebuia să trimită balonul în plasă din 8 metri. Defensiva Stelei a cedat inexplicabil în minutul 56, cînd Varela și-a trimis balonul în proprie poartă încercînd să respingă.

Show marca Rednic

Campioana a cedat complet la 0-1 şi n-a mai reuşit să pună în pericol poarta lui Cerniauskas. Mai mult, elevii lui Rednic au zburdat pe teren şi au reuşit să mai înscrie de două ori, prin Palici (67) şi Gnohere (84). Stanciu a redus din handicap în prelungi

Dinamo - Steaua 3-1 VIDEO

(Varela 56-ag., Palici 67, Gnohere 84 / N. Stanciu 90+2)