FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

10 motive pentru care Gigi s-a oprit la varianta Liviu Ciobotariu

Liviu Ciobotariu, 51 de ani, este în pole-position să ajungă la FCSB. Cu ce l-a convins antrenorul lui FC Voluntari pe Gigi Becali? Gazeta a alcătuit o listă cu 10 performanțe reușite de tehnician de-a lungul timpului în România.
Liviu Ciobotariu, 51 de ani, este în pole-position să ajungă la FCSB. Cu ce l-a convins antrenorul lui FC Voluntari pe Gigi Becali? Gazeta a alcătuit o listă cu 10 performanțe reușite de tehnician de-a lungul timpului în România.

Articol de - Publicat miercuri, 02 noiembrie 2022 10:55 / Actualizat miercuri, 02 noiembrie 2022 11:51

Liviu Ciobotariu, 51 de ani, este în acest moment în pole-position să ajungă la FCSB. Cu ce l-a convins antrenorul lui FC Voluntari pe Gigi Becali? Gazeta a alcătuit o listă cu 10 performanțe reușite de tehnician de-a lungul timpului în România.

Ciobotariu e și el pe listă, depinde foarte mult și de cei de la Voluntari. Avem 3 variante, între care și Ciobotariu. Eu zic ca azi, cel târziu mâine, rezolv, pentru că aș vrea să avem antrenor pe bancă mâine, la meciul cu West Ham”, a declarat Becali în această dimineață pentru GSP.ro. Surse autorizate informează că Becali are un acord de principiu cu Ciobi, însă mai trebuie să obțină și acceptul primarului din Voluntari, Florentin Pandele, finul patronului de la FCSB. 

A rezistat la FCSB doar 20 de zile: „A fost greșeala carierei să merg acolo”
GSP LIVE
A rezistat la FCSB doar 20 de zile: „A fost greșeala carierei să merg acolo”

10 performanțe reușite de Liviu Ciobotariu, antrenorul dorit de FCSB

1. A promovat-o pe CS Otopeni în 2007/08.

2. A fost ultimul antrenor care a ocupat prima poziţie cu Dinamo mai mult de două etape, s-a întâmplat în sezonul 2011/12 (19 etape a ocupat locul 1).

3. A obținut cea mai clară victorie din istoria celor de la FC Vaslui pe prima scenă, 8-1 cu Corona (2013/14).

4. A primit doar 10 goluri în 19 meciuri pe banca grupării din Vaslui.

5. A avut 13 meciuri fără înfrângere pe banca lui Tg. Mureş în stagiunea 2014/15, echipă pe care a urcat-o de pe locul 5 până pe 1.

6. A ocupat locul 2 cu ASA, aceasta fiind cea mai bună clasare pentru o nou-promovată din istoria Ligii 1 (excluzând echipele înscrise direct).

7. A contribuit cu 8 jocuri la cea mai lungă serie de invincibilitate din istoria Botoşaniului, 14 meciuri (2019).

8. A rămas în istoria celor de la FC Botoşani ca antrenorul cu cele mai multe victorii consecutive - 6 (2018/19).

9. A salvat-o pe FC Voluntari de la retrogradare în 2020/21 și a bifat o finală de Cupă cu ilfovenii în acest an (1-2 cu Sepsi).

10Are cea mai lungă serie de victorii consecutive din istoria ilfovenilor, 6 succese în 2021/22, sezon încheiat pe 4, cea mai bună clasare all-time pentru Voluntari.

VIDEO » Gigi Becali, patron FCSB: „A fost circ cu U Cluj!”

Mai multe știri despre FCSB:

Gigi Becali a intensificat negocierile pentru noul antrenor: „Azi sau mâine rezolv! Vreau să stea cu West Ham pe bancă”
FCSB
Gigi Becali a intensificat negocierile pentru noul antrenor: „Azi sau mâine rezolv! Vreau să stea cu West Ham pe bancă”
Dialog cu străinul care l-a lăsat fără serviciu pe Dică: „Serios? Hmm, îmi pare rău”
U CLUJ - FCSB 2-1
Dialog cu străinul care l-a lăsat fără serviciu pe Dică: „Serios? Hmm, îmi pare rău”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”


Comentarii (27)
Hcm27
Hcm27  •  02 Noiembrie 2022, 20:04

Voi chiar credeți că l-a interesat pe Becali cele 10 motive ale voastre?Cred ca nici nu le-a citit.I-a făcut Luțu rezumatul la cafeaua de dimineață,după slujbă.Sau Meme.Alegerea nu ar fi nici bună,nici rea,însă în lipsă de altceva e superioara celei cu Prepeliță sau Poenaru.Sigur,cel mai indicat dintre opțiunile prezentate de GSP ar fi fost Geana,dar ăsta face ce-i zice Pițurcă.Și dacă Pițurcă i-a zis nu te du,nu a fost.Deh,sunt olteni și ăștia sunt căpoși.Pițurcă era trup și suflet pentru Becali și acum dă în el pe unde-l prinde și îi pune bețe în roate ca sunt concurenți în imobiliare.Asta e!Sper sa nu-l regretam pe Dică.Incă o dată s-a dat dovadă de amatorism în înlocuirea lui Dică.Trebuia procedat ca la UTA cu schimbarea lui Poenaru cu Balint

LiviuManolache
LiviuManolache  •  02 Noiembrie 2022, 15:47
Postat de v1ad pe 02 Noiembrie 2022, 15:18

Domnule LiviuManolache, imi puteti spune in ce an au promovat Steaua si Dinamo?

Stimate domn, vă rog, citiţi cu atenţie textul (şi cu mai puţină patimă). Steaua a terminat primul sezon pe 14 (1947/48), iar Dinamo pe 8 (1948/49). Sunt clasări inferioare grupării din Tg Mureş, locul 2 în 2014/15.

v1ad
v1ad  •  02 Noiembrie 2022, 15:18
Postat de LiviuManolache pe 02 Noiembrie 2022, 13:53

Echipele care se încadrează în cele scrise mai sus sunt Ripensia şi UTA. Dacă aveţi informaţii despre legătura dintre ele şi partid, legături în urma cărora devin "echipe de partid", puteţi schimba istoria fotbalului românesc :)

Domnule LiviuManolache, imi puteti spune in ce an au promovat Steaua si Dinamo?

Vezi toate comentariile (27)
Comentează