FOTBAL  »  Superliga  »  RAPIDIŞTI.RO

100 de minute de fotbal şi recital de goluri din partea Rapidului

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 februarie 2009 00:00

După meciurile de pregătire din cel de-al doilea cantonament al iernii, din Antalya, rapidiştii lui Marian Rada şi Nicolae Manea au cîştigat fără probleme în faţa divizionarei B, CS Buftea. Meciul s-a disputat la baza ProRapid, iar antrenorul alb-vişiniilor a încercat să găsească cea mai bună formulă de echipă pentru primul meci din campionat, de pe 1 martie în compania Gloriei Buzău.

Prima repriză a fost una echilibrată ambele echipe avînd ocazii de a marca. Grigorie a deschis balul ('44) cu un gol după o lovitură de colţ. Rapidiştii au continuat asaltul şi au reuşit să înscrie prin J. P. Pinto ('48), care l-a învins pe portarul celor de la Buftea cu un lob. Giuleştenii  au beneficiat de o lovitură de la 11 metri ratată însă de Răduţă, dar dintr-o greşeală uriaşă cei din Buftea şi-au introdus mingea în poartă ('54). J. P.Pinto reuşeste să înscrie din nou marcînd cel de-al patrulea gol pentru elevii lui Marian Rada (94). Pe final, Ioniţă a mărit scorul la un categoric 6-0 pentru Rapid, prin golurile marcate în minutele 96 şi 99.

Meciul dintre Rapid şi Buftea s-a disputat cu porţile închise pentru reprezentaţii presei.