FOTBAL  »  Superliga  »  CALCULE LA TITLU

3 condiții pentru ca titlul să se decidă în penultima etapă + De ce nu au fost programate meciurile de la aceeași oră

Articol de GSP - Publicat miercuri, 03 mai 2017 00:25

În cel mai strâns final de campionat al ultimelor decenii, sunt posibile orice scenarii, iar calculele ne indică faptul că aproape sigur nu doar că vom avea un fotofiniș, dar cel mai probabil vom avea nevoie de departajare la meciuri directe sau chiar la golaveraj pentru a afla câștigătoarea!

Pentru ca titlul să fie matematic încheiat după runda care urmează în play-off e nevoie de 3 condiții, care să se îndeplinească în același timp:

În cel mai strâns final de campionat al ultimelor decenii, sunt posibile orice scenarii, iar calculele ne indică faptul că aproape sigur nu doar că vom avea un fotofiniș, dar cel mai probabil vom avea nevoie de departajare la meciuri directe sau chiar la golaveraj pentru a afla câștigătoarea!

Pentru ca titlul să fie matematic încheiat după runda care urmează în play-off e nevoie de 3 condiții, care să se îndeplinească în același timp:

  1. Viitorul să bată pe Craiova 
  2. FCSB să piardă la Giurgiu, cu Astra
  3. Dinamo să nu câștige la Cluj, cu CFR 

S-ar ajunge ca Viitorul să aibă 3 puncte peste FCSB, plus avantajul meciurilor directe și cel puțin 4 peste Dinamo, astfel că trupa lui Hagi ar fi matematic campioană. De fapt, Viitorul e singura echipă care poate antama titlul cu o etapă înainte de final!

Ce mai afli din paginile 2-3 ale Gazetei de azi:

  • Cum e posibil un baraj FCSB - Dinamo pentru titlu;
  • Cum poate lua Dinamo titlul la meciuri directe sau golaveraj;
  • De ce FCSB-ului nu trebuie să-i pară rău că a băgat-o pe Dinamo în play-off;
  • De ce doar ultima etapă se joacă de la aceeași oră;
  • FCSB și Dinamo au meciuri acasă în ultima etapă: cine va avea câștig de cauză asupra Arenei Naționale.

Ediția tipărită e la chioșcuri de la prima oră și poate fi răsfoită și online - AICI - după ora 00:00

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (22)
its1134
its1134  •  03 Mai 2017, 16:15
Postat de taunul. pe 03 Mai 2017, 10:07

Si raspunsul la intrebarea "De ce nu au fost programate meciurile de la aceeași oră?" unde e????? In rest am tot spus: FCSB TREBUIE sa ia titlul, Astra cupa , Viitorul locul 2. ***. Craiova , Astra si Viitorul stiu de ce....

Și dacă nu ia Steaua titlul, Astra cupa și Viitorul locul doi, *** ***? Nu de alta, dar ești așa de sigur..

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

taunul.
taunul.  •  03 Mai 2017, 10:07

Si raspunsul la intrebarea "De ce nu au fost programate meciurile de la aceeași oră?" unde e????? In rest am tot spus: FCSB TREBUIE sa ia titlul, Astra cupa , Viitorul locul 2. ***. Craiova , Astra si Viitorul stiu de ce....

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

1581870215401957
Andronic Popovici  •  03 Mai 2017, 09:54

stati linistiti astralii iar joaca intre ei :Astra 1 cu Astra 2 nu va luati dupa Sumi .ca-l stiti ca e folclorist ,va fi rezultatul din tur si Sumi suparat dupa meci ,ca sa nu dea la ochi.

Vezi toate comentariile (22)
Comentează