FOTBAL  »  Superliga  »  DEZVĂLUIRE JURNALUL NAŢIONAL

5 mil € luate din buzunarul minerilor!

Marin Condescu, Condescu, Pandurii
Marin Condescu, Condescu, Pandurii

Articol de GSP - Publicat joi, 27 mai 2010 00:00

Circa 70% din bugetul anual al Pandurilor e asigurat din bani publici


Pandurii Tîrgu Jiu a retrogradat în divizia secundă, deşi în sezonul 2009-2010 a avut cel mai mare buget din istorie: 8,5 milioane de euro. Interesant e că aproximativ 70 la sută din această sumă provine din bani publici!

Circa 70% din bugetul anual al Pandurilor e asigurat din bani publici

Pandurii Tîrgu Jiu a retrogradat în divizia secundă, deşi în sezonul 2009-2010 a avut cel mai mare buget din istorie: 8,5 milioane de euro. Interesant e că aproximativ 70 la sută din această sumă provine din bani publici!


Conform unei investigaţii a cotidianului Jurnalul Naţional, nu mai puţin de 5 milioane E au fost virate în conturile clubului de fotbal din fondurile SNLO (Societatea Naţională a Lignitului Oltenia).

"Pe lîngă aceste cinci milioane, Condescu a mai cheltuit alte unu-două milioane de la stat cu celelalte echipe pe care le controlează, Pandurii II, Minerul Motru, Minerul Berbeşti şi Minerul Rovinari. Mulţi din aceşti bani au fost transferaţi către fotbal înainte ca bugetul instituţiei miniere respective să fie aprobat. Ce înseamnă asta? Ştiu mai bine procurorii DNA", a dezvăluit preşedintele Federaţiei Naţionale a Muncii, Constantin Creţan, la emisiunea "Vorbe grele" de la Antena 2.

În afara celor 5 milioane de euro venite pe "filieră minieră", Consiliul Local Tîrgu Jiu a mai contribuit la bugetul Pandurilor cu circa 500.000 E, iar firma Artego cu altă jumătate de milion. Artego e o firmă privată, însă, conform Grupului de Investigaţii Politice, banii pe care aceasta îi oferă fotbalului provin tot de la stat, chiar de la partenerii clubului: USMO, SNLO, CET şi CER!

Restul pînă la 8,5 milioane E a fost asigurat de Riviera Group, Energy Holding (un milion împreună) şi din drepturile TV (1,5 milioane).

Sponsorii Pandurilor în 2009-2010
- USMO (Uniunea Sindicatelor Miniere din Oltenia)
- SNLO (Societatea Naţională a Lignitului Oltenia)
- CET (Complexul Energetic Turceni)
- CER (Complexul Energetic Rovinari)
- Consiliul Local Tîrgu Jiu
- Artego SA
- Riviera Group
- Energy Holding

Citeşte amănunte pe jurnalul.ro!

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”


Comentarii (6)
leomaria75
leomaria75  •  29 Mai 2010, 18:19
Postat de leomaria75 pe 29 Mai 2010, 18:08

Dupa ultima mineriada, la mine in birou, Cretan imi povestea, mie, personal(am martori oculari in acest sens !!!) cum el a fugit cu prima ambulanta care transporta primul miner ranit in timpul confruntarii de la Stoenesti. Daca bine imi amintesc, acest individ a facut si ceva puscarie !!! Aseemenea lichele sunt "sursele de informatii" pentru trustul lui "Felix" ?!

CORECTIE : In loc de "aseemenea" a se citi "asemenea exemplare". Scuze pentru eroare !

leomaria75
leomaria75  •  29 Mai 2010, 18:08

Dupa ultima mineriada, la mine in birou, Cretan imi povestea, mie, personal(am martori oculari in acest sens !!!) cum el a fugit cu prima ambulanta care transporta primul miner ranit in timpul confruntarii de la Stoenesti. Daca bine imi amintesc, acest individ a facut si ceva puscarie !!! Aseemenea lichele sunt "sursele de informatii" pentru trustul lui "Felix" ?!

 •  27 Mai 2010, 09:53

Condescu este un alt Miron Cozma . Ati dovedit inca un jaf . SI ???????? Sint orasele Romaniei "bec" ,au strazi perfecte , retelele de canalizare / apa / curent perfecte de isi permit sa sustina echiope de fotbal ? Cin aud ca edilii din orase ca Iasi , Craiova , Timisoara , Piatra Neamt ca vor sustinere din partea autoritatilor pentru ca echipa e mindria orasului...... Dati bani spitalelor , scolilor , gradinitelor , azilelor de batrini !!! Faceti drumuri !!!

Vezi toate comentariile (6)
Comentează