FOTBAL  »  Superliga  »  ANALIZĂ

A revenit frăţia CFR & arbitri! Raportul greșelilor pro/contra e deja de 3-1, după numai 5 etape

George Găman a fost protagonistul negativ al debutului de sezon în L1 FOTO Alex Nicodim

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 august 2017 00:00

După disputarea a 20% din sezonul regulat, trupa lui Dan Petrescu e singura avantajată de erorile "oamenilor în negru" dintre formațiile care şi-au propus câştigarea titlului sau accesul în Europa!

CFR a câştigat derby-ul cu Dinamo dintr-un penalty acordat eronat de George Găman, care şi-a imaginat că mingea a lovit braţul lui Nedelcearu, când, de fapt, se oprise în pieptul stoperului dinamovist. Cu victoria de joi seară, clujenii s-au instalat pe primul loc şi se anunţă o forţă în actualul campionat, măcar din perspectiva arbitrajelor, aşa cum s-a întâmplat şi în anii în care clubul lui Paszkany a câştigat titlul.

Precedentele 3 sezoane de Liga 1 anulaseră o tradiţie păguboasă a fotbalului românesc: campioana câştigă titlul cu sprijinul arbitrilor. Steaua în 2015 şi Viitorul în ediţia trecută au terminat pe minus în balanţa greşeli favorabile vs greşeli defavorabile făcute de brigăzile delegate de CCA, în vreme ce Astra în 2016 a avut un raport echilibrat, 16-15.

Analiza completă a situației arbitrajului, cum și-au pus "fluierașii" amprenta asupra campionatului, raportul erorilor din Liga 1 și cele mai interesante detalii despre favorizarea echipei lui Dan Petrescu citiți în ediția tipărită de azi și pe platforma digitală!