FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - SEPSI 3-2

ASTRA - SEPSI 3-2 // VIDEO Antrenament reușit pentru gazde înaintea finalei Cupei. Clasamentul final în play-off

Articol de GSP - Publicat luni, 20 mai 2019 22:54

Astra Giurgiu a încheiat campionatul cu o victorie, scor 3-2, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, un succes care dă moral formației lui Costel Enache înaintea finalei Cupei României, de sâmbătă, cu Viitorul.

De doar 13 minute a avut nevoie Astra pentru a deschide scorul. Fotbalistul care a refuzat-o pe Dinamo, Filip Mrzljak, a reluat cu capul o centrare venită la prima bară, iar Niczuly n-a avut nicio reacție. 2-0 s-a făcut în minutul 27, când Balaure a împins mingea în plasă dintr-un metru, după o „scăriță” ratată a lui Moise.

Sepsi și-a arătat și ea colții pe final de repriză. Rudol a lovit transversala de la 30 de metri dintr-o lovitură liberă, în minutul 31, pentru ca, în minutul 43, Tandia să înscrie după o combinație excelentă cu puștiul Sîntean.

A doua repriză a fost una ștearsă. Moise, în minutul 63, găsit de Alibec, a pus latul din fața porții și a restabilit diferența de două goluri, 3-1. Autogolul lui Erico din prelungiri a stabilit scorul final (3-2).

Astra termină play-off-ul pe locul 5, cu 27 de puncte, iar Sepsi e ultima, cu doar 20 de puncte. Giurgiuvenii au 6 puncte în play-off, toate obținute cu formația covăsneană.

Sepsi are 9 înfrângeri și un egal în play-off. De fapt, echipa lui Marin Barbu are 7 înfrângeri la rând în campionat, iar în 2019 a obținut doar 5 puncte. A învins-o doar pe Gaz Metan și a remizat de două ori cu Viitorul.

***

Astra - Sepsi 3-2 (Mrzljak 13, Balaure 27 Moise 63 / Tandia 43, Erico ag 90+2)

Click aici pentru STATISTICI!

Click pentru VIDEO!

min. 90+2: FLUIER FINAL!
min. 90+2: GOL SEPSI! Erico deviază nefericit o minge în proprie poartă și stabilește scorul final.
min. 87:
Alibec scapă singur spre poartă în minutul 87, dar își bate joc de fază. A încercat o scăriță, însă a lovit total aiurea mingea. Avea un coechipier în stânga căruia îi putea pasa și acum scorul probabil ar fi fost 4-1
min. 80:
Mai sunt 10 minute din această partidă și Sepsi nu pare capabilă să pună probleme prea multe formației gazdă
min. 63: GOL ASTRA! Moise este servit de Denis Alibec și înscrie pentru 3-1 din fața porții , cu latul
min. 51:
Alibec trimite de la mare distanță, mingea se duce mult pe lângă poartă
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45:
PAUZĂ!
min. 43: GOL SEPSI! Sîntean îl servește pe Tandia, acesta ajunge față în față cu Lazar, trimite bine la colțul lung și înscrie
min. 38:
Jovanovici iese, intră Hamed
min. 31:
Rudol trimite o torpilă de la 30 de metri, mingea lovește bara transversală
min. 27: GOL ASTRA! Moise trimite o scăriță, mingea s-ar fi dus pe lângă poartă, acolo apare Balaure, care împinge mingea în plasă din apropierea liniei porții
min. 15:
Butean reia din fața porții, dar mingea este respinsă de portarul celor de la Sepsi
min. 13: GOL ASTRA! Mrzljak reia cu capul de la prima bară și înscrie în poarta lui Niczuly
min. 1:
A început partida!

ECHIPELE DE START:

ASTRA: Lazar - Butean, Bejan, Erico, Radunovici - Biceanu, Mrzljak, R. Moise - V. Gheorghe, Alibec, Balaure
REZERVE: M. Santos, C. Dima, R. Crișan, Chiriac, R. Pires, Begue, Hambo
ANTRENOR: Costel Enache

SESPI: Niczuly - Moura, Rudol, Jovanovici, Fl. Ștefan - Carnat, Velev, Karnitski, Omar - Tandia, Sîntean
REZERVE: Fejer, Hamed, C. Popescu, Vașvari, Fulop, Viera, Balaska
ANTRENOR: Marin Barbu

Click aici pentru a vedea clasamentul din Liga 1!

Click aici pentru rezultatele din această etapă!

Clasamentul din play-off:

clasament play off

VEZI ȘI

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

VIDEO Dan Petrescu, ofertă în direct pentru Teixeira: „Acum îl urc în autocar și plecăm la Cluj!”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”