FOTBAL  »  Superliga  »  PRECEDENT

Caz similar! ASA cere 3-0 la "masa verde", dar precedentul nu le dă dreptate » Ce s-a întîmplat la Mondiale

Articol de GSP - Publicat luni, 25 mai 2015 10:10

În urmă cu aproape 10 ani, la Mondialul din 2006, englezul Graham Poll a eliminat un jucător abia după ce i-a acordat al treilea cartonaş galben.

În meciul Croaţia - Australia, 2-2, croatul Simunici a văzut primul avertisment în minutul 52, apoi a încasat din nou "galben" în minutul 89, însă centralul nu i-a arătat şi pe cel roşu, implicit nu l-a eliminat.

Simunici a continuat să joace, iar în minutul 90+4 a luat încă un cartonaş galben, pentru proteste. Abia atunci, croatul a fost eliminat.

Ce decizii s-au luat? Croaţia n-a pierdut la masa verde, partida nu s-a rejucat şi nici n-a fost reluată din minutul 89, cînd australienii ar fi trebuit să evolueze în superioritate. În schimb, Graham Poll a plătit scump, a fost trimis acasă de FIFA, iar la finalul Mondialului a fost desemnat de Daily Mail "prostul turneului".