FOTBAL  »  Superliga  »  DECIZIE

CCA despre eroarea de la Tg. Mureş - Chiajna: "Delegatul Concordiei e de vină"

Articol de GSP - Publicat marti, 26 august 2014 00:00 / Actualizat marti, 26 august 2014 14:48

Comisia Centrală a Arbitrilor, printr-un comunicat pe site-ul FRF, a făcut precizări în legătură cu eroarea din meciul ASA Tg. Mureş - Chiajna.

"Centralul" Marcel Bîrsan l-a eliminat pe Mario Brlecic (numărul 16 pe teren) în prelungirile primei reprize, însă brigada de arbitri a oprit carnetul jucătorului Matej Bagarici. Ultimul era cel trecut pe foaia de joc cu numărul 16.

”Aşa cum se poate vedea şi din foaia de meci oficială completată de Ioan Cantaragiu, delegatul Concordiei Chiajna, cu numărul 16 apare Bagaric Matej. Arbitrul Marcel Bîrsan i-a acordat două cartonaşe galbene jucătorului cu numărul 16.

Primul în minutul 12, iar al doilea în minutul 45 + 8. Pe cale de consecinţă, jucătorul eliminat şi al cărui carnet a fost reţinut, conform regulamentului, este cel cu numărul 16. Cum pe foaie apare Bagaric Matej, este evident că vinovat de toată confuzia creată se face delegatul Concordiei Chiajna”, este scris în comunicatul CCA.

Citeşte şi: "Eliminat" de LPF, integralist pe teren » Situaţie incredibilă în Liga 1, cauzată de o eroare gravă de arbitraj