LIGA 1    •   SRÎRŞIT DE CARIERĂ

Cel mai experimentat jucător din Liga 1 se retrage » Agaţă ghetele în cui după 18 de ani

Alin Buzărin

Costel și Robert

Petre Marin se retrage din activitate

Miercuri, 04 Ianuarie 2012, 20:58

Cel mai în vîrstă jucător din Liga 1 a luat decizia de a se retrage din fotbal după mai bine de 18 de ani. Cu 468 de partide disputate doar pentru echipe din România, fundaşul stînga a cîştigat trei trofee cu Steaua.

„Pentru mine nu mai începe nici un retur. Am luat decizia de a mă retrage. Am avut o discuţie cu domnul primar de la Chiajna, chiar la ultima întâlnire de anul trecut, şi l-am anunţat că nu mai continuu. Deşi, din punct de vedere fizic, mai puteam să joc. A fost un proiect la care eu am participat alături de Laurenţiu Diniţă, de Trică, dar mi se pare normal, dacă ei au renunţat, să renunţ şi eu”, a declarat Petre Marin pentru Dolce Sport.

În cariera sa, Petre Marin a evoluat pentru Sportul, Naţional, Rapid, Steaua, Unirea Urziceni şi Concordia Chiajna.

- 9 selecţii are Petre Marin la echipa naţională

Singurele trofee cu Steaua

Poreclit Jairul, Petre Marin şi-a început junioratul în Regie, la Sportul, unde a jucat pe postul de portar. Pînă la 38 de ani, Petre Marin nu a cîştigat trofee decît la Steaua. În 2005 a cîştigat campionatul României, în timp ce în 2006 şi-a trecut în palmares atît Liga 1, cît şi Supercupa.

După retragerea lui Marin, Robert Ilyeş (Tg.Mureş) va primi titulatura de cel mai în vîrstă jucător din Liga 1, la 37 de ani şi 11 luni.

Comentarii (14 ) Adaugă comentariu

mihaienache  •  05 Ianuarie 2012, 11:11

respect pt un jucator de un caracter aparte

luciano86  •  05 Ianuarie 2012, 01:14

Multumim Petre! Felicitari pentru o cariera frumoasa si mult succes in continuare! Sper sa te mai vedem prin fotbal!

picard  •  05 Ianuarie 2012, 00:59

Mutumim si respect Jair, un exemplu de profesionalism, modestie si caracter.

montrealez  •  05 Ianuarie 2012, 00:41

Bafta Petrica si mult success in viata ! Un jucator si un om de toata cinstea ! Un baiat lucid si cu capul pe umeri. Multe haimanale de prin Liga 1 au de invatat de la tine ! Ma refer si la fratii Costea printre alte fenomene din liga, dar na ii zic p-aia din curtea mea, vorba vine.

alex7786  •  05 Ianuarie 2012, 00:40

Marinica, multumim pentru tot ce ai facut la Steaua!

energydrik  •  04 Ianuarie 2012, 23:25

nu inteleg de ce sa te retragi atata timp cat declari ca mai poti fizic si mai ai placere -abureli sa te retragi din cauza ca au plecat prietenii dintr-un proiect esuat, gurile rele sunt de vina ca il tot creieresc sa se lase, mare prostie!

theo_s  •  04 Ianuarie 2012, 23:06

Foarte bun fotbalist, unul dintre cei mai buni fundasi din ultimii 10 ani! Un model de siguranta, ambitie si sobrietate! Felicitari, Petre, pt. o cariera solida!

bumbabum  •  04 Ianuarie 2012, 23:02

Petre Marin, un exemplu de seriozitate si ambitie. Bravo Petre. Sa fii sanatos !

danymax  •  04 Ianuarie 2012, 22:39

maxonlinetv.tk/ 39 de canale TV live: HBO, HBO COMEDY, TVR 1, TVR 2, ANTENA 1, PRO TV, PRIMA TV, KANAL D, NATIONAL TV, TV 1000, B1 TV, ACASA TV, PROCINEMA, CINEMAX, DIGIFILM, REALITATEA TV, R TV, ANTENA 3, DISCOVERY, NATIONAL GEOGRAPHIC, DISCOVERY WORLD, DIGISPORT 1, 2, EUROSPORT 1, 2, SPORT.RO, DOLCESPORT, GSP TV, SPORT 1, DIVA UNIVERSAL, FILMBOX EXTRA 1, DISCOVERY ID, ANIMAL PLANET, NAT GEO WILD, PARTY TV, BOOMERANG, CARTOON NETWORK, MTV EUROPE, HISTORY CHANNEL. FARA CABLU TV SAU ANTENA, NO CARD OR REGISTRATION REQUIRED. CALITATE EXCELENTA AUDIO/VIDEO. INCEARCA ACUM maxonlinetv.tk/ .

cadamud  •  04 Ianuarie 2012, 22:18

Multumim Jair, excelent fundas. Pacat ca nu a prins mai multe meciuri pentru nationala.