FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - FC BOTOȘANI 1-1

VIDEO Final exploziv în CS Mioveni - FC Botoșani » 3 bare, penalty ratat și egalare smulsă in-extremis! Clasamentul ACUM

CS Mioveni - FC Botoșani, în etapa #13, live +27   FOTO
CS Mioveni - FC Botoșani, în etapa #13, live

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 octombrie 2021 19:25 / Actualizat sambata, 23 octombrie 2021 19:38

CS Mioveni și FC Botoșani au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 13 din Liga 1.

Programul complet al etapei #13 din Liga 1

Amenințările cu retragerea din campionat au trezit formația din Mioveni. Elevii lui Alexandru Pelici au făcut cel mai bun meci din punct de vedere ofensiv, deși FC Botoșani a fost la cârmă în debut.

În minutul 3, moldovenii au cerut penalty după ce Șerbănică l-a împins pe Mateus. Hațegan a trecut cu vederea posibila infracțiune. Oaspeții au continuat să dicteze ritmul până la pauză, apoi ostilitățile s-au schimbat.

CS Mioveni - FC Botoșani, meci cu garda jos

CS Mioveni a deschis scorul în minutul 60, cu o lovitură de cap excelentă plasată de Garutti. S-a jucat pe contre, cu câte o bară în ambele tabere, iar minutele de final au fost incendiare.

Scarlatache a faultat în careu în minutul 90, dar Ducan a parat execuția lui Sila. Pe urmărire, atacantul oaspeților a fost faultat evident, o alunecare pe piciorul de sprijin. Hațegan nu a văzut nici de această dată. „Centralul” a părut blocat timp de câteva secunde, așteptând ajutorul asistentului.

FC Botoșani a egalat în cele din urmă, în al doilea minut al prelungirilor, prin Racovițan. La ultima acțiune, Cristea a nimerit bara dintr-o lovitură liberă.

CS Mioveni - FC Botoșani 1-1

FC Botoșani a cerut penalty în minutul 3

În minutul 3, Mateus Santos a luat o acțiune pe cont propriu, l-a depășit pe Șerbănică și a pătruns în careul celor de la CS Mioveni. Fundașul gazdelor l-a împins din spate cu ambele mâini. FC Botoșani a cerut lovitură de la 11 metri, dar Ovidiu Hațegan a dictat repunerea balonului din colțul careului de 6 metri.

CS Mioveni - FC Botoșani, echipe de start

CS MIOVENI: Ducan - Garutti, Scarlatache, Balaur - Oancea, Panait, Dumitriu, Şerbănica - Sanoh, Rusu, Blănaru
REZERVE: Popescu, Burnea, Cristea, Iacob, Cierpka, Rădescu, Toma, Coşereanu, Massaro
ABSENT: Buziuc (suspendat)
ANTRENOR: Alex Pelici

FC BOTOȘANI: Pap - Braun, Răcoviţan, Tchakonte, Şeroni - Tircoveanu, Edjouma, Ongenda - Santos, Sila, Kage
REZERVE: Contra, Patache, Dragu, Croitoru, Florescu, Silva, Fili, Petkovski, Lupeta
ABSENȚI: Papa, Țigănașu (suspendați)
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava)

PUSTIU I-a dezumflat derby-ul! Record negativ stabilit de FCU Craiova

Declarații dure după FCU Craiova - Gaz Metan: „Pe vârfuri, heirup! Le-am arătat eu la final”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”