FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - DINAMO 1-4

Declarația serii vine din tabăra Astrei: "Poate fi o înfrângere de bun augur"

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 iulie 2016 23:03

Atacantul și secundul Astrei au încercat să ofere explicațiile unui eșec rușinos pe propriul teren, 1-4 în fața lui Dinamo.

"Poate fi o înfrângere de bun augur, ca un duș rece care să ne trezească. Am intrat prea încrezători, am făcut o primă repriză foarte slabă. Miercuri este cu totul și cu totul un alt meci, în care trebuie în primul rând să nu luăm gol. Aveam dubii la penalty-ul lui Oros, dar am auzit că a fost, deci a fost un arbitraj foarte bun.

Comunicarea a fost una foarte bună, ne-am pregătit foarte bine, dar am arătat foarte prost. Normal că ne lipsește Șumi, dar trebuie să ne descurcăm. Eu zic că în continuare avem cel mai bun lot din țară, dar mai sunt lucruri de pus la punct", a spus Daniel Niculae la Digi Sport.

Cristian Petre, antrenorul secund al campioanei, a subliniat și el atitudinea afișată de jucători la începutul meciului, dar a acuzat și faptul că a fost nevoit să-l folosească pe Ioniță II.

"A fost o înfrângere total neașteptată, am intrat puțin cu nasul pe sus, după victoria din Supercupă. În prima repriză nu am reușit să ne apropiem de poartă.

Vom vedea unde am greșit, probabil va apărea un alt sistem. Ioniță nu a făcut o partidă foare reușită, poate ar fi trebuit schimbat, dacă aveam cum. A fost mai slab în comparație cu Rotariu. Absența lui Alibec se simte din plin, el era 50% din echipă. Săpunaru nu poate juca miercuri pentru că vine după o lună de vacanță", a spus tehnicianul.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”