FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  DINAMO - STEAUA 1-1

FOTO Fanii cîntă Bolero, jucătorii lui Stoican Marş Funebru » Dinamo - Steaua 1-1 (3-6) şi roş-albaştrii vor juca finala Cupei cu Astra

Articol de GSP - Publicat joi, 17 aprilie 2014 00:00 / Actualizat joi, 17 aprilie 2014 22:28

După 5-2 în tur, Steaua n-a avut probleme în manşa secundă a semifinalei cu Dinamo, scor 1-1.Tănase a marcat în minutul 22, Matei a egalat pe final şi roş-albaştrii vor juca finala cu Astra, pe 23 mai.

Chiar dacă au încasat un singur, gol, cel al lui Tănase, dinamoviştii au fost surclasaţi în prima parte. Cu o formulă fără nici un vîrf, "cîinii" n-au avut nici o ocazie importantă şi s-au lăsat dominaţi clar de rivali. Sînmărtean, Latovlevici şi Pîrvulescu au fost aproape să majoreze diferenţa, beneficiind de o poziţionarea uneori comică a defensivei dinamoviste.

Stoican a mutat ofensiv şi în ultima jumătate de oră, "cîinii" au avut două vîrfuri pe teren, Bilinski şi Ţucudean. Dar ocaziile mari tot roş-albaştrii le-au avut. Popa şi Pintilii au irosit oportunităţi imense, singuri cu Bălgrădean.

Bilinski a semnat o mare ocazie a roş-albilor în minutul 73, iar Matei a înscris din faţa porţii în ultimele minute. Dinamo a reuşit un egal în derby, dar scorul la general arată horror pentru "cîini": 3-6.

Min 63 -
Grigore intervine excelent în faţa lui Chipciu, aflat într-o poziţie periculoasă
Min 61 -
A doua modificare la Dinamo. Iese Rotariu şi intră Ţucudean
Min 58 -
A doua schimbare a lui Reghecampf. Iese Pîrvulescu şi intră Piovaccari
Min 57 -
Popa scapă singur puţin lateral dreapta, e jenat din spate de Grecu, dar Kovacs lasă jocul să continue
Min 56 -
Mare ocazie pentru Steaua. Chipciu e blocat în zonă centrală, mingea ajunge la Pîrvulescu, iar mijlocaşul trimite pe lîngă
Min 54 -
Schimbare la Steaua. Iese Varela şi intră Prepeliţă
Min 52 -
Varela a ieşit pe marginea terenului pentru a primi îngrijiri medicale şi pare că nu mai poate continua
Min 39 -
O nouă ocazie pentru Steaua. Chipciu scapă în stînga, dar centrarea sa e blocată de Bălgrădean
Min 34 -
Chipciu şutează pe lîngă poartă. Dinamo nu reuşeşte să treacă de centrul terenului de minute bune
Min 32 -
Popa centrează pe jos, Pîrvulescu trimite din 10 metri puţin pe lîngă
Min 30 -
Sînmărtean pasează superb pentru Latovlevici, fundaşul trece de un adversar şi şutul său e reţinut în doi timpi de Bălgrădean
Min 29 -
Grigore vede galben după un fault dur asupra lui Popa
Min 26 -
După o greşeală a fundaşilor dinamovişti, Sînmărtean trimite din unghi, cu efect, şi Grecu scoate de pe linia porţii
Min 24 -
Grecu centrează în careu, Gardoş respinge în corner
Min 22 - Goool Steaua! 0-1. Tănase scapă după o pasă a lui Chipciu şi-l învinge pe Bălgrădean cu un şut la colţul lung
Min 19 -
Chipciu are o acţiune personală, Boubacar se retrage bine şi-l deposedează
Min 15 -
Corner pentru Steaua. Sînmărtean execută, Bălgrădean respinge greşit, mingea ajunge la Adi Popa, care trimite puţin pe lîngă
Min 10 -
Grecu centrează, Szukala deviază în corner
Min 9 -
Sînmărtean centrează din lovitură liberă, Varela reia cu capul dintr-o poziţie de ofsaid
Min 8 -
Ad. Popa încearcă un dribling la marginea careului, Grigore intervine şi deposedează
Min 6 -
Pintilii este faultat la centrul terenului. Steaua are posesia
Min 3 -
Tănase scapă într-o poziţie bună, dar e blocat şi iese cu mingea în aut de poartă
Min 1 -
Fluier de start. Meciul a început cu o întîrziere de aproape 9 minute

-----------

Laurenţiu Reghecampf nu va opera modificări importante în echipă pentru meciul cu Dinamo, urmînd să utilizeze cel mai bun "11" disponibil în ciuda victoriei clare din tur.

De asemenea, roş-albii se gîndesc şi la calificare şi vor cel puţin un succes pe care să-l dedice galeriei.

Fanii au pregătit o coregrafie specială pentru Derby de România şi i-au rugat pe spectatori să ajungă la stadion cu mult timp înaintea startului. Peluza Cătălin Hîldan va afişa coregrafia cu 10 minute înaintea startului.

Flavius Stoican a pregătit o tactică specială pentru Derby, fără un vîrf autentic.

Echipele de start:
Dinamo: Bălgrădean - Rus, Durimel, Dr. Grigore, Grecu - Bărboianu, Boubacar, Filip - Lazăr, C. Matei, Rotariu
Rezerve: Naumovski, Ad.Popa II, I. Şerban, Elton, Velici, Bilinski, Ţucudean

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Gardoş, Szukala, Latovlevici - Pintilii, Sînmărtean - Ad. Popa,Tănase, Pîrvulescu - Chipciu
Rezerve: Fl. Niţă, L. Filip, Prepeliţă, N. Stanciu, Piovaccari, Keşeru, G. Iancu

Arbitru: Istvan Kovacs
Asistenţi: Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene
Adiţionali: Robert Dumitru, George Găman