FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO, AZI, 20:30, LOOK TV ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

FOTO şi VIDEO »Derby de România: Episodul 157 » Steaua - Dinamo 3-0 » Steliştii continuă să fie coşmarul lui Dinamo

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 31 octombrie 2014 22:36

Steaua şi Dinamo s-au întîlnit în cel mai important meci al fotbalului românesc, scor final 3-0. Derby-ul care pune faţă în faţă cele mai titrate formaţii ale campionatului a ajuns la episodul numărul 157.

Vezi aici golul de 1-0( Szukala 45+3')
Vezi aici golul de 2-0 (Papp 78')
Vezi aici golul de 3-0 (Keşeru 80')

Steaua s-a impus în faţa lui Dinamo, deşi şi jucătorii dinamovişti au avut un început bun de meci.

După o primă repriză echilibrată, cu ocazii mari de ambele părţi, Steaua a marcat prin Szukala la ultima fază a primei repriză.

După pauză, Steaua a controlat meciul, iar Dinamo nu a mai avut ocazii ca în prima repriză. Elevii lui Gâlcă au marcat in doua minute, prin Papp şi Keşeru.

Un moment impresionant a avut loc în minutul 89, cînd Flavius Stoican l-a băgat pe Patrick Petre în locul lui Vali Lazăr, iar mijlocaşul de 17 ani a debutat la prima echipă.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT

Echipele de start:

STEAUA:

Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Filip - Prepeliţă, L. Sînmărtean - Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tănase - Keşeru

Rezerve: Niţă, Râpă, Luchin, N. Stanciu, Toşca, Breeveld, Bourceanu

DINAMO:

Marc - Fai, Nedelcearu, Cordoş, Grecu - Bărboianu, Boubacar - Matei, Alexe, Lazăr - Bilinski

Rezerve: Samoilă, Durimel, I. Şerban, Elton, Gavrilă, D. Rotariu, Patrick Petre

-------------------------------------------------------------------------------------------

"Roş-albaştrii" au trecut în avantaj la duelurile directe după victoria zdrobitoare din Cupa României, 5-2 în sezonul trecut, însă rămîn în urma rivalilor la întîlnirile din Liga 1. Dinamo s-a impus de 45 de ori în campionat, avînd şase succese în faţa echipei lui Costel Gâlcă.

"Cîinii" n-au mai cunoscut însă gustul unei victorii în Derby de România din 2011! După patru victorii consecutive între 2009 şi 2011, formaţia din "Ştefan cel Mare" a pierdut controlul în partidele cu Steaua, iar "militarii" au ajuns la nouă meciuri fără înfrîngere şi un trofeu cîştigat în confruntare directă, Cupa României (2011).

Cele două echipe trec prin perioade diametral opuse. Steaua a renăscut în ultimele sezoane, dominînd Liga 1 după 7 ani în care a stat departe de titlu. De partea cealaltă, Dinamo a intrat în insolvenţă, dar reuşeşte să ţină pasul cu primele locuri, în ciuda investiţiilor reduse şi a numărului ridicat de jucători tineri din lot.

Derby-ul dintre Steaua şi Dinamo va avea loc în această seară, de la ora 20:30, pe Look TV şi liveTEXT pe GSP.RO.

57 de victorii în toate competiţiile a obţinut Steaua în derby-urile cu Dinamo

443 de goluri s-au înscris pînă acum în Derbz de România, o medie de 2,84 pe meci

Urmăreşte AICI fazele minut cu minut şi susţine-ţi echipa în Derby! Fii primul care comentează!