FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - VIITORUL 0-5

DINAMO - VIITORUL 0-5. VIDEO Rednic provoacă dezastrul la Dinamo! Umilință istorică: e a doua oară când „câinii” pierd cu 0-5 acasă

DINAMO - VIITORUL 0-5 +17   FOTO
DINAMO - VIITORUL 0-5

Articol de , - Publicat vineri, 26 februarie 2021 22:30 / Actualizat vineri, 26 februarie 2021 23:56

Dinamo a fost umilită de Viitorul, scor 0-5, în primul meci al rundei cu numărul 25 din Liga 1.

Vezi AICI programul etapei #25!

Dinamo a ajuns la 531 de minute fără gol marcat în Liga 1. Dar asta a fost ultima problemă în fața Viitorului. Apărarea lui Ionel Gane a comis gafă după gafă, iar centrul terenului a fost dominat autoritar de constănțeni.

Dinamo, umilită de Viitorul

Scorul a fost deschis rapid, în minutul 4, de Jo Santos. Tot el a obținut și lovitura de pedeapsă din care George Ganea a dublat diferența, în minutul 16. Internaționalul de tineret a trecut în postura de pasator cu un minut înainte de finalul primei părți, când s-a jucat cu defensiva „câinilor” și i-a scos mingea lui Ciobanu, la 16 metri. Nimic nu s-a schimbat după pauză. Viitorul a mai marcat de două ori. Tsomou, aflat la debut, a înscris în minutul 78. Ciobanu a izbutit „dubla” la acțiunea imediat următoare.

Dinamo ajunge la 5 meciuri consecutive fără gol marcat în Liga 1 și ocupă locul 13, cu 26 de puncte și un golaveraj 23-33.

DINAMO - VIITORUL, echipe de start

Dinamo: Eșanu - A. Radu, Bejan, Ehmann, St. Filip - Nepomuceno, Anton, Vl. Achim, Fabbrini - Morsay - Gueye
Rezerve: Kongshavn, R. Grigore, Al. Răuță, J. Gol, A. Bani, V. Borcea, Bordușanu, G. Stere
Antrenor: Ionel Gane

Viitorul: V. Cojocaru - R. Benzar, Mladen, Dobrosavlevici, R. Boboc - C. Matei, Artean, A. Ciobanu - Grădinaru, G. Ganea, Jo
Rezerve: Căbuz, Grameni, Hristovski, L. Andronache, A. Pitu, Gaztanaga, Dănuleasa, Dusssaut, Tsomou
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Dinamo
Arbitru: Cojocaru Adrian Viorel (Galaţi) / Asistenți: Gheorghe Bogdan (Bucureşti) și Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)

Clasament Liga 1:

Dinamo forțează un ultim transfer: „Este singurul jucător care ne-ar putea ajuta acum”

Răzvan Burleanu deplânge situația de la Dinamo, dar vede o soluție: „Doar ei doresc supraviețuirea. Așa ar ajunge între primele cluburi”