FOTBAL  »  Superliga  »  ANALIZĂ GSP

Au „deturnat” 4 meciuri din ultima etapă » Schimbări decisive: „E o premieră pentru noi”

Ianis Stoica alături de Constantin Budescu @ FOTO: IMAGO

Articol de , - Publicat marti, 23 noiembrie 2021 14:40 / Actualizat miercuri, 24 noiembrie 2021 15:37

4 meciuri din etapa #16 a Ligii 1 au fost decise de rezerve!

Prima rundă a returului de campionat a fost puternic influențată de jucătorii care au intrat pe parcurs. Jumătate dintre partide au avut un alt deznodământ după schimbările inspirate dictate de antrenori.

În total, fotbaliștii veniți de pe bancă au contribuit decisiv la nu mai puțin de 9 puncte.

Cum a fost „amețită” FCSB din 3 pase: „Șut și Miron, eliminați ușor”
RUNDA #16

Chindia - Rapid 2-2

• Chiar dacă a jucat o repriză întreagă având doi oameni în plus, Rapid, ajutată și de arbitraj, s-a chinuit să smulgă un egal la Ploiești
  • Rareș Ilie, introdus pe teren de Mihai Iosif în prima repriză, a egalat din pasa unei alte rezerve, Marzouk, care a reușit să și marcheze până la final.
  • 1 punct obținut de rezervele Rapidului

FCU Craiova - CFR Cluj 0-2

• În Bănie a spart gheața Runar Sigurjonsson, soluția lui Dan Petrescu în startul reprizei secunde
  • Adrian Păun, cealaltă schimbare a lui Petrescu la pauză, a pasat decisiv la golul doi, semnat de Ciprian Deac
  • 2 puncte obținute de rezervele CFR-ului

A fost pentru prima oară în acest campionat când o rezervă a intrat și a înscris pentru noi. E o premieră.

- Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

FC Argeș - CSU Craiova 3-2

• E poate cea mai evidentă „remontada” produsă de jucătorii veniți de pe bancă
  • După ce oltenii au rămas în „10”, Prepeliță și Ianovschi au decis să mute încă din minutul 33, la 0-1, și au apelat la Diogo Viana și Jafar Arias
  • Primul a pasat decisiv la golul de 1-1 reușit de Fatai, al doilea i-a adus în avantaj pe piteșteni în minutul 49
  • Și nu e tot. Ahmed Said, mutarea dintre reprize a Argeșului, a înscris pentru 3-1!
  • 3 puncte obținute de rezervele Argeșului

FCSB - FC Botoșani 3-1

• FC Botoșani a condus pe Arena Națională până în minutul 76
  • Toate golurile FCSB-ului sunt legate de jucători care au venit de pe bancă
  • Primul l-a reușit Valentin Gheorghe, al doilea Ianis Stoica din centrarea unei alte rezerve, Budescu, iar la al treilea izbutit de Florin Tănase a pasat decisiv Stoica
  • 3 puncte obținute de rezervele FCSB-ului

Dacă vă spun că a făcut Toni Petrea schimbările cu Botoșani, o să zică lumea că bat câmpii. Nu vreau să discut despre acest lucru.

- Mihai Stoica, manager general FCSB

VIDEO Gabi Torje: „Dacă vine un psiholog la Dinamo, înnebunește”

Citește mai multe știri de actualitate:

Mihai Stoica anunță obiectivul FCSB în finalul de an: nu vrea iarnă mai jos de -8!

Cum a ajuns fostul campion al Ligii 1 la Rapid: „«Bună seara, sunt George Copos». Am închis, am crezut că e o farsă”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”