FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

ANALIZĂ Ce antrenează Croitoru? Antrenorul dă de înțeles că știe de problema lui FCU Craiova, însă necazul oltenilor se replică meci de meci!

Marius Croitoru

Articol de - Publicat miercuri, 05 octombrie 2022 11:04 / Actualizat miercuri, 05 octombrie 2022 12:25

În cele 12 etape, FCU Craiova a avut două fețe diferite. Vulnerabilă în primele 45 de minute, perioadă în care a luat 12 din cele 13 goluri primite, și invincibilă în partea secundă.

FCU Craiova, locul 8, cu 15 puncte, nu renunță la pretențiile de play-off, iar pentru Marius Croitoru (42 de ani) urmează meciuri de foc.

După două partide în care își planificaseră șase puncte, dar s-au ales doar cu unul, 0-1 cu Voluntari și 2-2 cu Mioveni, oltenii sunt conștienți că nu mai au voie să facă pași greșiți în ultimele jocuri din turul sezonului regulat, cu Chindia (acasă), cu Botoșani (deplasare) și cu Hermannstadt (acasă).

Cristi Chivu „principal” la Inter? Panduru și MM Stoica, dialog în contradictoriu despre antrenorul zdrobit aseară de puștii Barcelonei
ITALIA

FCU Craiova, o repriză play-out, o repriză play-off

FCU are o mare problemă, jocul fluctuant, nu doar de la o etapă la alta, ci chiar de la o repriză la alta. Croitoru s-a plâns aproape obsedant după rezultatele nesatisfăcătoare că nu și-a recunoscut jucătorii în prima repriză.

Încă de la meciul cu Farul din prima etapă, FCU Craiova a fost învinsă 2-1, fiind condusă cu 2-0 la pauză, după o primă parte de coșmar.

FCU Craiova, condusă de 5 ori la pauză

Afirmațiile antrenorului sunt confirmate de cifre. Din cele 13 goluri primite în total, formația din Bănie a încasat 12 în primele 45 de minute! Patru în primul sfert de oră, trei între minutele 15-30, iar cele mai multe, cinci, pe finalul reprizei.

Cu doar șase reușite în primul act, FCU a fost condusă la pauză de cinci ori, de tot atâtea ori a fost la egalitate și a intrat în avantaj la cabine doar de două ori. Doar când a deschis scorul, 1-0 cu Sepsi, 1-0 cu FC Argeș. În total, 11 puncte.

FCU Craiova, golaveraj 8-1 în repriza secundă

În schimb, echipa a arătat mult mai bine după reluare. Oltenii au luat gol doar de la FCSB (1-1), au marcat opt goluri (5 între minutele 46-60) și n-au pierdut nicio repriză secundă: 6 câștigate, 6 terminate la egalitate. În total, 24 de puncte.

În concluzie, FCU a arătat ca o echipă de play-out în prima repriză și ca una de play-off în cea de-a doua.

Marius Croitoru, după...

1-2 cu UTA: „Un meci frumos, păcat că nu mi-am recunoscut echipa în prima repriză. Nu sunt ei, nu așa arată echipa mea”.

1-1 cu U Cluj: „E clar că am făcut o primă repriză foarte slabă şi am avut noroc cu Gabi Iancu că ne-a scos, de data asta”.

2-2 cu Mioveni: „Eu nu pot să fiu de acord cu ce s-a întâmplat în prima repriză. Nu e posibil să n-ai reacție, să faci cadou două goluri!”.

Marius Croitoru (41 de ani), antrenorul celor de la FCU Craiova, a fost un car de nervi la finalul remizei cu CS Mioveni, scor 2-2.

FCU Craiova, condusă de 9 ori cu 1-0

FCU Craiova mai are o problemă. Adversarii au deschis scorul în nouă din cele 12 meciuri disputate, elevii lui Croitoru au reușit să remonteze o singură dată, 3-1 cu CFR, în Bănie.

34 de cartonașe galbene și 3 roșiia primit FCU, cea mai indisciplinată echipă din SuperLiga

De trei ori au terminat la egalitate (2-2 cu Mioveni, 1-1 cu U Cluj și 1-1 cu FCSB). În rest, cinci înfrângeri.