FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA, MÎINE, 20:30, DIGISPORT ŞI LIVETEXT PE GSP.RO

Forţă sau viteză » Lăcătuş ezită dacă să atace ori să se apere

Articol de , - Publicat duminica, 07 noiembrie 2010 00:00

Antrenorul nu ştie ce să aleagă între sprinturile lui Surdu pe contraatac şi unul dintre Kapetanos şi Bilaşco, vîrfuri mari, care ar ajuta mai mult ofensiva

Steaua a dat lovitura contra lui Utrecht (3-1) cu o echipă de contraatac. Surdu, Stancu, Nicoliţă şi Tănase i-au surprins pe contre pe olandezi şi au produs prima victorie în Europa după patru ani de aşteptare. Vor juca roş-albaştrii la fel şi în Giuleşti? Marius Lăcătuş nu a decis încă dacă să-l titularizeze tot pe Surdu şi în Giuleşti sau să-l folosească pe unul dintre Kapetanos şi Bilaşco. În funcţie de opţiunea tehnicianului, jocul Stelei se va schimba semnificativ. Cum?

Viteza lui Surdu ar obliga echipa să evolueze iar pe contraatac, ca şi în Europa League, să speculeze faptul că giuleştenii vor fi împinşi de public şi de stilul lor tradiţional să atace din primul minut. În schimb, cu Kapetanos ori cu Bilaşco, roş-albaştrii ar avea ocazia să domine, să atace folosindu-se de forţa vîrfului şi de capacitatea fiecăruia dintre cei doi de a reţine baloanele în ofensivă.

Ce au făcut vîrfurile Stelei pînă acum în campionat

Atacantul    Minute jucate    Goluri
Kapetanos    259    1
Bilaşco    472    1
Surdu    267    3

E lovit, dar poate juca
Alegerea lui Lăcătuş a devenit complicată o dată ce antrenorul a aflat că Surdu, schimbat cu Utrecht din cauza unei accidentări, e apt pentru derby. Atacantul de 26 de ani a primit o lovitură puternică în genunchi, însă s-a ales numai cu o contuzie.

7 meciuri ca titular a bifat Surdu în actualul sezon şi doar unul a fost pierdut de Steaua, 0-1 la Zurich, cu Grasshopper, dar roş-albaştrii s-au calificat la penalty-uri

Prestaţie senzaţională la Vaslui
Un argument în favoarea folosirii lui Surdu din primul minut ar fi şi faptul că precedentul meci în care el a evoluat din primul minut, într-un joc în deplasare, a avut o evoluţie entuziasmantă. La FC Vaslui - Steaua 0-3, a marcat de de două ori, trupa din Ghencea realizînd cel mai bun joc din acest sezon.

Doar 4 "umiliţi" pot juca mîine
Steaua se reîntoarce în Giuleşti după ce la ultima vizită a încasat cea mai umilitoare înfrîngere din istoria confruntărilor directe, scor 1-5. Din "11-le" folosit atunci de Stoichiţă se pot afla mîine pe teren numai 4 jucători: Tătăruşanu, Tănase, Stancu şi Kapetanos. Restul, fie au părăsit lotul, fie sînt accidentaţi, cazul lui Emeghara, fie suspendaţi, cazul lui Nicoliţă. Echipa de la 1-5 cu Rapid: Tătăruşanu - Emeghara, Tudose, Jelev, P. Marin - Nicoliţă, Ov. Petre, Toja, Tănase - Kapetanos, Stancu.

Echipa probabilă a Stelei
Tătăruşanu - N. Martinovici, Gardoş, Geraldo, Latovlevici - Ricardo, Bicfalvi - Szekely, Stancu, Cr. Tănase - Surdu (Bilaşco)

"Eu dacă aş fi antrenor la Steaua n-aş juca nici cu Bilaşco, nici cu Kapetanos. Nu sînt atacanţi care să se plieze pe stilul Stelei, unul tehnic, rapid. Surdu e mult mai indicat"