FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CSU CRAIOVA 3-2

FOTO + VIDEO FC Botoșani - CSU Craiova 3-2 » Moldovenii obțin a doua victorie din acest sezon, prima cu Pustai pe bancă

Articol de GSP - Publicat vineri, 16 octombrie 2015 18:15

FC Botoșani a învins pe teren propriu pe CSU Craiova, 3-2, în primul meci al returului.

Vezi aici desfășurarea meciului

FC Botoșani - CSU Craiova 3-2 (Hadnagy 4', 42', Martinus 76'/ Nuno Rocha 11', Ivan 90+2') - VIDEO

FC Botoșani a început foarte bine meciul, iar atacantul Atilla Hadnagy a deschis scorul în minutul patru, cu o lovitură de cap din cinci metri.

Avantajul moldovenilor nu a rezistat decît șapte minute. După o acțiune excelentă a lui Bălăuță și a lui Bawab, finalizată de Nuno Rocha, care a împins mingea în poartă goală din cinci metri. La această fază, botoșănenii au cerut ofsaid. Vezi aici detalii.

Elevii lui Pustai, aflat la primul succes cu echipa sa, au intrat în avantaj la pauză cu avantaj. Hadnagy a reușit dubla după o execuție spectaculoasă. Atacantul a reluat din foarfecă, de la 13 metri, iar Bălgrădean nu a avut nici o șansă.

În a doua repriză, CSU a alergat după golul egalizator, dar tot Botoșani a punctat. Martinus a profitat de o gafă a defensivei oltenilor și de o ezitare a lui Bălgădrean și a marcat cu un șut din 10 metri. În minutul 92, cu un om în minus după eliminarea lui Zlatinski, Ivan a marcat cu un șut din 10 metri și a redus din diferență. dar nu a fost suficient.

După acest rezultat, FC Botoșani a ajuns la 12 puncte și este pe locul 11, iar CSU rămîne pe 7, cu 19 puncte.

Echipele de start:

FC Botoșani: Iliev - Dimitrov, Cordoș, Plămadă, Acsinte - Cucu, Vașvari - Batin, Cabrera, Martinus - Hadnagy
Rezerve: Pleșca, Patache, Popovici, Fulop, Bordeianu, Brata, D. Roman

CSU Craiova: Bălgrădean - Achim, Popo, Kay, Vătăjelu - Băluță, Mateiu, Zlatinski, Ivan - Bawab, Nuno Rocha
Rezerve: Straton, Curelea, Bancu, Herghelegiu, Dumitraș, Măzărache