FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - ACS POLI TIMIȘOARA 1-0

FOTO + VIDEO "Veteranul" Cernat a decis meciul cu ACS Poli Timișoara în prelungiri, iar Voluntari se apropie de Dinamo

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 martie 2018 16:26

FC Voluntari a învins-o pe ACS Poli Timișoara, 1-0, într-un meci din prima etapă a play-out-ului. Ilfovenii au dat lovitura în prelungirile partidei, când Florin Cernat a înscris din penalty.

Cele două echipe s-au anihilat reciproc în prima repriză, când și-au împărțit ocaziile. Voluntari a fost periculoasă la lovitura liberă a lui Daniel Benzar, timișorenii contracarând prin Mihai Roman II, care a fost blocat însă de portarul Mincă.

Repriza secundă a debutat cu o noua ocazie a lui Daniel Benzar, care a șutat frumos de la marginea careului, mingea ducându-se puțin pe lângă poartă.

Tot FC Voluntari a fost echipa mai periculoasă, nou-intratul Adrian Bălan fiind blocat miraculos de Straton.

Meciul s-a tranșat în minutul 90+4. Fostul dinamovist Maxi Oliva l-a faultat în careu pe Gabriel Deac, iar Florin Cernat a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă, aducând victoria.

În urma victoriei, FC Voluntari a urcat pe locul 3 în clasamentul play-out-ului, cu 17 puncte, la 3 de Dinamo. De partea cealaltă, ACS Poli e pe 5, cu 14 puncte.

FC Voluntari - ACS Poli Timișoara 1-0
A marcat: Cernat '90+4