LIGA 1    •   STEAUA - ASTRA 1-1

Ilie a demisionat în direct!

Alin Buzărin

De ce s-a golit stadionul din Ploiești

Articol de — Remus Răureanu Marti, 21 Septembrie 2010

Cei 4.000 de suporteri i-au cerut demisia lui Ilie Dumitrescu, iar acesta şi-a anunţat-o în direct la Digisport.

Rezultatul şi jocul favoriţilor i-au făcut pe suporterii Stelei să ceară "capul" lui Ilie Dumitrescu. La 1-1, cu 5 minute înainte de final, scandarea "Demisia, demisia!" se puteau auzi în tot stadionul. Fanii au devenit din ce în ce mai virulenţi pentru că meciul se apropia de final, iar Astra domina jocul.

Ilie s-a îndreptat spre tunel după fluierul de final. S-a oprit la mijlocul terenului şi a aplaudat în direcţia fiecărui sector de tribună. Gestul antrenorului nu i-a calmat însă deloc pe suporteri, care au adaptat un cîntec folosit pînă acum pentru a-l contesta pe Gigi Becali: "Pleacă Ilie, pleacă Ilie, du-te şi lasă-ne!".

Antrenorul a clacat psihic şi, la nici 10 minute de la finalul partidei, şi-a anunţat, în direct la Digisport, demisia din funcţia de antrenor! "Am venit cu sufletul deschis în Ghencea, dar am decis să plec, pentru că nu pot sta într-un loc în care nu sînt dorit! Probabil meritam un asemenea tratament, doar n-am făcut nimic pentru clubul ăsta. Era un meci important pentru noi, ne puteam distanţa în clasament, m-am aşteptat la un stadion plin, dar n-a fost deloc aşa. Atît am putut azi şi sper ca viitorul antrenor să facă treabă aici şi să fie susţinut de suporteri", a declarat Ilie Dumitrescu.

"Steaua a făcut un joc slab, sub nivelul lotului pe care-l are"
Emeric Ienei, fost antrenor Steaua

Comentarii (49 ) Adaugă comentariu

victorion  •  21 Septembrie 2010, 20:40

Toata lumea a uitat cat a avut de castigat tot fotbalul romanesc de la ( parerea mea ) singurul mare antrenor pe care l-a avut Steaua in ultimii 20 de ani . Protasov !!! Toata stima pt el si m-as bucura sa-l vedem iar pe banca unei echipe Romanesti sau de ce nu chiar a nationalei .

filozoful  •  21 Septembrie 2010, 18:22

,,,acum va incepe "CIRCUL BECALI": INJURATURI,MAME ,MORTI...ETC.NU VAD UN ANTRENOR SA-I TINA PIEPT LU'BECALI DECAT PITURCA....RESTUL SLUGI SI PUPATURI IN FUND,ILIE NEFACAND EXCEPTIE....VA REPET :NU-L CUNOASTETI PE BECALII,A DEVENIT PARANOIC,CA O SA SE NUMEASCA EL SINGUR ANTRENOR..

filozoful  •  21 Septembrie 2010, 18:16

..Va amintiti ce am scris acum cateva saptamanl?" nu-l apuca CRACIUNUL PE Ilie,intrucat NU IL CUNOASTE PE ANALFABETUL JIJI"...se pare ca m-am inselat,in prima parte ,PANA NU SCAPATI DE GIGI NU MAI PUPATI CAMPIONAT.....:)

pillgrim  •  21 Septembrie 2010, 16:57

Eu nu sunt stelist,dar suporterii au gresit pe undeva fata de Ilie,de si nici el nu prea are stofa de antrenor.Ca jucator jos palaria, dar ca antrenor,este slab.Acum la Steaua principala problema a antrenorului este sa gaseasca formula ideala de joc ca are de unde.La Steaua nu este atmosfera propice pt. marea performanta.Vinovatul principal este gigi luptatorul luminii care a perpetuat aceasta atmosfera specifica becalestilor.

mariusgsl  •  21 Septembrie 2010, 16:09

ASTAZI CRED CA SI DACA ERAU ACTIONARI, SPECTATORII AR FI STRIGAT IMPOTRIVA ANTRENORULUI, IN LOC SA INCURAJEZE ECHIPA. BRAVO ILIE DUMITRESCU! ESTI STELIST, NU MERCENAR. ATAT TIMP CAT DIN TRIBUNE SE AUD TAMPENII SI NU INCURAJARI JUCATORII, CARE PE LANGA FAPTUL CA SUNT SPORTIVI AU IN MOD SIGUR SI SUFLET DE ARTIST, NU VOR PUTEA JUCA. HAI STEAUA! ASTIA, DE FOC SA INJURE PE CINEVA, I-AR INJURA, DACA AR ACCEPTA SA ANTRENEZE, CHIAR SI PE IENEI SI IORDANESCU... HAI STEAUA!!!!!!!!!!!!!!!!

tudyinlove  •  21 Septembrie 2010, 14:48

NU antrenorul este de vina, jucatorii nu joaca nimic, ei sunt cei care joaca si trebuie sa bage mingea in poarta. daca au valoare trebuie sa bata si fara antrenor pe banca

nitoimihairomeo  •  21 Septembrie 2010, 14:21

problema este alta: astia din lotul actual termina cu fotbalul in 15 ani, dupa aceea se fac antrenori de fotbal, sa zicem ca nu toti ,doar jumatate!Ce o sa-i invete ei pe cei pe care ii vor antrena? Eu zic ca o sa-i invete ceea ce stiu! Si ce stiu ei? Ei stiu sau vor sti ceea ce vad azi ca se petrece pe pielea lor!Si uite asa balciul se transmite din generatie in generatie!

nitoimihairomeo  •  21 Septembrie 2010, 14:15

slab si Ilie, pai daca erau 25000, adica stadionul plin mai ziceam demisionam, dar cat echipa nu este iesita din carti pentru nici un trofeu nu-l inteleg! Cu o echipa in formare se mai intampla si de-astea!

nitoimihairomeo  •  21 Septembrie 2010, 14:13

pacat de jucatori!nu vedeti ce conditii minunate sa creasca au?

nitoimihairomeo  •  21 Septembrie 2010, 14:12

tot respectul sundancekid, ai pus punctul pe I. Ca Piturca n-o sa mai vada! Ca Ilie moca, nici atat! Putini din cei ce au cerut demisia stiu ce au cerut aseara , iar cu oierul in card nu baga nimeni decat daca iubeste Steaua! Adevarul este ca Dan si Cosmin mai raman de tarat prin noroi ca pe altii nu-i mai vad sa se bage la Steaua!