FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - POLI IAȘI

Ilie Dumitrescu critică tactica lui Dică din meciul cu Poli Iași: "E greu ca echipa să aibă exprimare când joci așa"

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 aprilie 2018 21:41

FCSB și Poli Iași se află la egalitate, scor 0-0, în ultimul meci din etapa a treia a play-off-ului. Ilie Dumitrescu a trasat concluziile după primele 45 de minute ale partidei și e de părere că decizia lui Dică de a-i utiliza atât pe Dragoș Nedelcu, cât și pe Ovidiu Popescu la mijlocul terenului a fost inoportună.

"FCSB a fost surprinsă de presingul avansat al lui Stoican. Iașiul nu a cedat deliberat terenul, a avut un fotbal foarte consistent. Eu cred că este extrem de complicat ca FCSB să aibă exprimare când joacă și cu Ovidiu Popescu, și cu Nedelcu.

Dică trebuie să se renunțe la un mijlocaș defensiv. Pe bancă sunt soluții în orice moment, poate intra Bizonul, poate intra Florinel Coman. Mai e și Teixeira. A fost o repriză bună, un fotbal bun",  a declarat Ilie Dumitrescu, la TV Digi Sport.

Imediat după pauză, Dică l-a scos din teren pe Dragoș Nedelcu și l-a introdus pe Filipe Teixeira.

"FCSB a dominat partida, a avut marile ocazii, dar ceva nu merge bine acolo. Alibec a avut o ocazie, dar asta nu-i suficient" Gabi Balint