FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

În curtea FCSB-ului începe să strălucească un diamant: 36% din puncte sunt ale lui!

Fără punctele câștigate de Man, FCSB ar fi fost la egalitate cu Dinamo în clasament // FOTO: Cristi Preda

Articol de GSP - Publicat marti, 26 septembrie 2017 10:07

Dennis Man, fotbalistul de doar 19 ani  al FCSB-ului, are cele mai bune cifre, în meciurile de Liga 1, dintre toţi jucătorii ofensivi din lotul lui Dică.

În curtea FCSB-ului începe să strălucească un diamant! Numele lui: Dennis Man! Derby-ul cu Dinamo a venit ca o confirmare pentru prestaţiile bune pe care le-a avut în actualul sezon.

În meciurile de Liga 1 e fotbalistul roş-albaştrilor care a produs cele mai multe goluri. Are nu mai puţin de 6: de 4 ori a înscris el şi a oferit alte două assist-uri, dintre care unul a fost cel de duminică, pentru golul lui Momcilovici.

În ciuda unei concurenţe extrem de dure şi a unor nume răsunătoare ce se regăsesc în lotul lui Dică, în compartimentul ofensiv, Man e pe primul loc şi la capitolul constanţă şi prezenţă în joc. E singurul de la mijloc în sus care a intrat în fiecare dintre cele 12 etape din actualul sezon. Are cu peste 200 de minute bifate în plus faţă de Tănase şi Gnohere şi aproape dublu cât Alibec.

Faptul că Man e cel mai bun e surprinzător ţinând cont de vârsta pe care o are, dar şi de investiţia pe care clubul a făcut-o în el. Toate acestea, comparativ cu ceilalţi din lot. Man abia a împlinit 19 ani, luna trecută, şi dintre cei luaţi în calcul, care să fi jucat măcar 150 de minute în Liga 1, e de departe cel mai tânăr. Are cu 10 ani mai puţin ca Gnohere şi cu 18 mai puțin ca Teixeira!!! Şi la bani e mai degrabă la coada clasamentului cu investiţii, s-au plătit pe el mult mai puţini bani decât pe Alibec, Amorim sau Tănase, de exemplu.

36% din puncte sunt ale lui!

Aportul lui Denis Man la evoluţia Stelei din campionat şi la locul pe care îl ocupă în clasament a fost extrem de important. Golurile şi pasele lui de gol, transformate în puncte, înseamnă 36% din cele 25 de puncte pe care echipa lui Dică le are acumulate în prezent. A fost decisiv în victoriile cu Voluntari, Chiajna, Juventus şi Dinamo, iar pasa de gol din derby-ul cu CFR a salvat-o pe FCSB de la eşec.

Teixeira 27 Liber

A produs mai mult de o treime din puncte!

FCSB - Dinamo 1-0 a oferit pasa la gol 2

"Steaua are în curte un fotbalist de mare talent, nu înţeleg de ce nu-l joacă. L-aş folosi cu ochii închişi pe Man, dacă aş fi acolo. Le dau un sfat, gratis, să-l joace pe Man trei meciuri titular şi în al patrulea va exploda de vei da cu pălăria de pământ!"
Ilie Balaci, în octombrie 2016

8 goluri
a produs Man în toate cele 18 apariţii în tricoul Stelei în Liga 1, inclusiv sezonul trecut: 5 goluri şi 3 pase decisive

14 goluriîn 32 de meciuri a reușit Man pentru UTA în Liga 2

4 jucători
sub 23 de ani au evoluat pentru FCSB în derbyul cu Dinamo: Man, Coman, Tănase şi Nedelcu

La "tineret" e rezervă

În ciuda evoluţiilor foarte bune din tricoul Stelei, Denis Man a fost rezervă în cele două meciuri pe care naţionala de tineret le-a disputat în septembrie în campania pentru preliminariile Euro 2019.

În meciul din Bosnia, titular ca mijlocaş dreapta a fost Costache, iar Man a intrat în minutul 65 şi a marcat cel de-al 3-lea gol al "tricolorilor" mici, care s-au impus cu 3-1. În partida România - Elveţia, 1-1, de la Ovidiu, Man a fost iarăşi rezervă. Tot Costache a jucat din primul minut, iar Isăilă a apelat la stelist abia în minutul 82, când l-a introdus în locul lui Ianis Hagi. În meciul de debut al acestei campanii, 2-0 în Liechtenstein, disputat în iunie, Man n-a fost nici măcar în lotul de 18.

2 goluri
în 4 meciuri a marcat Man pentru echipele naţionale U19 şi U21, pentru care a jucat în total numai 83 de minute

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”