FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ACS POLI 5-0

VIDEO Viitorul sună bine! Echipa lui Gheorghe Hagi a învins-o pe ACS Poli după o lecție de fotbal

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 februarie 2017 14:52

Viitorul s-a impus astăzi cu un neverosimil 5-0 în fața lui ACS Poli Timișoara, la capătul unui meci perfect în care Vlăduț Morar a reușit un hattrick de senzație.

FINAL » Viitorul - ACS Poli 5-0 (Vl. Morar 11, 22, 29, Chițu 34, Fl. Coman 55) / VIDEO
Click aici pentru liveTEXT

Viitorul a deschis scorul în minutul 11, prin Vlad Morar, care a marcat după ce fundașii bănățeni s-au încurcat reciproc și nu au reușit să îndepărteze o minge din propriul careu.

Vârful adus de Gheorghe Hagi în această iarnă a majorat diferența în minutul 22, fructificând pasa ideală a lui Cristi Ganea.

Acesta a reușit hattrickul opt minute mai târziu, fiind rândul lui Vână să-i ofere pasa decisivă lui Vlad Morar.

Spectacolul a continuat la Ovidiu, Chițu reușind să ducă scorul la 4-0 în minutul 35, după ce același Vlad Morar a oferit un assist de excepție.

Introdus imediat după pauză în locul lui Vlad Morar, Florinel Coman și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 55, reușind cel de-al treilea său gol de la reluarea campionatului.

În urma acestui succes, Viitorul a acumulat 51 puncte și s-a distanțat, măcar pentru o zi, la 6 puncte de Steaua.

Echipele de start:

Viitorul: Râmniceanu - Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea - Nedelcu, Purece, N. Roșu (58. G. Iancu) - Chițu (71. Casap), Vl. Morar (46. Fl. Coman), Vână
Rezeve: Buzbuchi, S. Rădoi, Dumitrescu, Fl. Coman, Casap, G. Iancu, Mladen
Antrenor: Gheorghe Hagi

ACS Poli: Straton - Străuț, Bocșan, Șeroni, Al. Neagu (40. Scutaru) - Artean, Soljici - Popovici, Croitoru (81. Bîrnoi), Fucek - Oct. Drăghici (67. Poparadu)
Rezerve: Smaranda, Poparadu, Fridrich, Scutaru, Novak, Bîrnoi, P. Henrique
Antrenor: Ionuț Popa